Ceny benzinu dělají problém čtyřem pětinám Čechů!

Vážný problém představují stávající vysoké ceny pohonných pro téměř čtyři pětiny obyvatel České republiky. Vinou rostoucích cen pohonných hmot pak muselo výrazněji omezit soukromé cesty autem téměř dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého vysoké ceny benzinu či motorové nafty, rovněž výrazně ohrožují aktivity více jak třetinu podnikatelů a živnostníků.


Drtivá většina české veřejnosti si také myslí, že tuzemská spotřební daň z pohonných hmot je neúměrně vysoká a motivuje občany a zejména velkodopravce k cenově výhodnějším nákupům nafty a benzinu v okolních zemích. Problém vysokých cen pohonných hmot odmítá ministr financí Miroslav Kalousek řešit snížením spotřební daně a preferuje, za určitých podmínek, zavedení cenové regulace pohonných hmot po určité časové období. Tento Kalouskův návrh má však podporu u necelé desetiny veřejnosti.
Většinovou podporu domácí populace má naopak řešení ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, který navrhuje snížení spotřební daně a zároveň zvýšení mýtného. Přijetí tohoto návrhu Parlamentem ČR pak podporují téměř dvě třetiny veřejnosti.

* Stávající ceny pohonných hmot, kdy se cena nejžádanějšího benzinu Natural 95 pohybuje těsně pod hranicí 37 Kč/l a motorové nafty nepatrně pod hranicí 36 Kč/l, představují pro 73,2 % respondentů vážný problém.
* Vinou rostoucích cen pohonných hmot muselo výrazněji omezit své soukromé cesty automobilem 61,5 % dotázaných. Více jak třetina podnikatelů či živnostníků (35,8 %) přiznává, že ceny pohonných hmot ohrožují jejich podnikatelské aktivity.
* S názorem sociálních demokratů, kteří zastávají názor, že tuzemská spotřební daň z pohonných hmot je neúměrně vysoká a motivuje občany a zejména velkodopravce k cenově výhodnějším nákupům nafty a benzinu v okolních zemích, souhlasí 81,8% respondentů.
* Téměř dvě třetiny dotázaných (62,5 %) zastává názor, že Parlamentem ČR by mělo být jednoznačně přijato opatření, které na výkonné radě ODS navrhl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, a které počítá se snížením spotřební daně na pohonné hmoty a zvýšením mýtného.
* Pouze 6,4 % respondentů je toho mínění, že by měl Parlamentem ČR přijat návrh ministerstva financí, jež za určitých podmínek plánuje dočasnou cenovou regulaci pohonných hmot. Jiný než zde zmíněný návrh podporuje 13,6 % respondentů.

Foto archiv