Nina de Pass – Jeden rok bez tebe

Jedu na vlně romantiky. Je to hlavně z důvodu, že mě to v této době uklidňuje. Tato kniha je určena spíše pro mladší čtenářky, ale mě to bavilo taky. Celkem úsměvné je, že si ji nejdříve přečetla má patnáctiletá dcera za den do odpoledne, a já si ji vzala a četla do noci. Takže za jeden den má kniha dvě spokojené čtenářky.

Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Cara, kterou poznáváme při příjezdu do internátní školy ve Švýcarsku. Cara poslechla matku a chce zkusit žít někde, kde neznají její minulost. Cara měla před devíti měsíci o Silvestru doma v Kalifornii autonehodu, při které zemřela její nejlepší kamarádka G. Od té chvíle Caru sužuje pocit viny. Proč ona přežila a G. Ne? Rozhodla se, že bude pouze přežívat, že ona si nezaslouží normálně žít.

Jenomže na škole se skamarádila s Ren a Hectorem. Ti se jí snaží vtáhnout zpět do života a to celkem úspěšně. Přesto je před Carou ještě dlouhá cesta, na které ji čeká odpuštění od sebe i od přátel. Cara udělala něco, co zavinilo autonehodu. Není to tak úplně pravda. A jak to doopravdy bylo si prostě a dobře přečtěte sami.

Líbili se mi přátele Cary, kteří měli své problémy a přesto se snaží ze všech sil Caře pomoci. Moc hezká je tu romantická linka. Je jemná a milá. Tak jak by měla první láska vypadat. Vztahy s rodiči tu nejsou ideální, ale chyba je na obou stranách a všichni se to snaží řešit spravedlivě.

Kniha se dobře četla. Hlavní postava mi byla sympatická. Byla nějaká, udělala něco, poučila se a je jiná, lepší. Je to o odpuštění a o smíření se se smrtí. Kdy si musíme uvědomit, že nemůžeme mít nad vším kontrolu, že osud také existuje a něco prostě nezměníme.

Dcera řekla o knize, že je dobrá. Já se připojuji k názoru a pokud vás zaujala, určitě si ji přečtěte.

 

Hodnocení: 80%

 

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/59241427/jeden-rok-bez-tebe/

 

Foto: Nakladatelství Fragment