Nicholas Sparks – Nejdelší jízda

Kniha o lásce. O nádherné, pravé lásce, kterou se nechávají inspirovat umělci, básníci a o které sní každý z nás. A, že ne? Ha, věřte, že vám nevěřím. V příběhu se prolínají dvě romance, ale jedna láska vede. Protože vydržela léta, zestárla a i po smrti jednoho z nich tu je. Celou dobu jsem ji při čtení cítila. Pěkný příběh, který je opravdu dobře napsaný a velmi dojemný.

nejdelsi jizda
Autor mě tak trochu zmátl. Skoro od začátku jsem si myslela, že vím, jak příběh dopadne. Spletla jsem se. K tomu na mě čekala průběhem celé knihy malá překvapení. A to dává této romanci něco navíc. Nesklouzla do přeslazeného čajíku, ale pěkně na mě padalo z cukru zrnko po zrnku a já si vychutnávala jemnou sladkost, která k romantice patří.
Jednadevadesatiletý Ira je devět let vdovec a není chvíle, kdy by si nevzpomněl na svou lásku Ruth. Každým rokem se vrací na místo svých líbánek. Tentokráte jede dříve, protože chce dostát tradici a přečíst Ruht dopis na jejich místě. Ale měl nehodu a zůstal uvězněn v autě v příkrém svahu. Než se mu dostane pomoci, vzpomíná na svůj život s Ruth. Na to jak moc ji miloval. Jak moc Ruth milovala umění. Aby jí dělal radost, kupoval ji obrazy, které se jí nejvíce líbily. Doteď v nich nevidí peníze, ale vzpomínky na Ruth. Moc hezky je zde vylíčen život dvou lidí i s jejich radostmi a starostmi.
Další linka příběhu je vyprávění Sophie a Luka. Mladí lidé, kteří hledají své místo v životě. Sophie studuje vysokou. Luke pracuje na farmě své matky. Dva lidé z velmi rozdílného prostředí se potkají. Každý má jiné představy o budoucnosti. Má jejich láska šanci? To se dovíte, když si knihu přečtete. Ale mohu prozradit, že je to nejen o lásce partnerské, ale i o rodičovské. Která má na chování hlavních hrdinů také vliv.
Příběh působí lehce nepředstavitelně. Ale vzpomeňme si na neuvěřitelné náhody, které ovlivňují naše rozhodnutí. Když se nad tím zamyslíte, tak to prostě funguje. Věřím na osud. Tolik věcí se kolem nás děje, kdy až po jisté době zjistíte, že měly svůj smysl. Tím je tato kniha nakonec tak působivá. Věřit v dobro, věřit na zázrak, věřit, že to skončí tak jak má a je to pro nás to nejlepší.
Kdo má rád romantické příběhy, neměla by mu tato kniha uniknout. Moc krásně se čte a ještě lépe se nad ní sní.

Foto: Nakladatelství Ikar