Moje první leporelo – se zrcátkem: novinka, která podporuje rozvoj novorozenců

Čerstvě narozené miminko není tak nevšímavé, jak si mnozí lidé myslí. Už od prvních dnů sleduje intenzivní stimuly ve své blízkosti a z hlediska vývojové psychologie je důležité poskytnout mu podnětné prostředí. Unikátní černobílé leporelo se zrcátkem a výraznými obrazci je určeno nejmenším dětem od narození do šesti měsíců, svým zpracováním podporuje rozvoj zraku miminka, jeho vnímavost a fantazii. Po úspěchu ve Velké Británii uvádí knihu na český trh nakladatelství Fragment.


„Leporelo pro novorozence je báječný nápad. Děti potřebují hned od narození určitá pravidla, která jim pomáhají zorientovat se v chaotickém a neuspořádaném světě. Do půlroku se naučí ovládat své tělo v reakci na okolní podněty, zrakem zaostří minimálně do jednoho metru, rozliší základní barvy a vidí periferně. Toto leporelo obsahuje všechny prvky, které napomohou kojencům ve správném vývoji,“ uvedla k nové publikaci Simona Vacková, ředitelka Montessori školky, založené na rozvoji individuality, v Centru volného času Praha.
Během prvních šesti měsíců života se u novorozence vyvíjí schopnost zaostřit zrak na blízké předměty. Vidění miminka není zatím dostatečně zralé, aby dokázalo obě oči centrálně fixovat, proto nejmenší děti upřednostňují kontrastní a tvarově zajímavé objekty. „Zhruba v půlroce dosahuje zraková ostrost dítěte pět procent toho, co u dospělého člověka. Miminko je schopno zaměřit pohled na předmět, který mu rodič ukáže, a sledovat ho. Společně s centrem ostrosti je spojen i vývoj vidění barev,“ potvrdil primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Cvičit zrak a pozornost miminka je podle primáře Stodůlky důležité už od narození.
Ačkoli jsou vnější impulsy pro duševní růst novorozenců velmi podstatné, snížené zrakové schopnosti v prvních týdnech života jejich pozorování značně limitují. Kniha Moje první leporelo miminka zaujme velkými kontrastními plochami a jednoduchými obrázky. Geometrické tvary v kombinaci se sytými základními barvami, které kojenci snadno rozliší, jsou ideálně přizpůsobeny jejich vnímání a přispívají k rozvoji dětského zraku i představivosti.
„Téměř pětiměsíční dceru kniha okamžitě zaujala. Při hře s ní má zahloubaný, velmi soustředěný výraz, jako kdyby řešila složitou hádanku. Díky dírám uprostřed se jí s leporelem dobře manipuluje. Když zahlédne zrcátko na zadní straně, hned se rozesměje,“ napsala ve své recenzi o novorozeneckém leporelu autorka britského blogu Mellow Mummy. Se stejným nadšením reagovala také pisatelka rodičovského portálu Momma´s Bacon. „Moje malá dcera sledovala leporelo s hlubokým zaujetím. Kromě barevných kontrastů a jednoduchých tvarů má také nádherně lesklé zrcátko, které u dětí rozvíjí sebepoznání a koordinaci zraku a hmatu. Jasně definované tvary slouží jako vynikající stimulace zraku.“
V anglicky mluvících zemích se z leporel pro nejmenší miminka, která ještě nedokážou ocenit klasické ilustrace, stal velký hit. „Řadu pro úplně nejmenší děti má ve svém programu téměř každé nakladatelství. Většina z nich se shoduje, že po počátečních rozpacích ze strany rodičů se teď těší obrovskému zájmu, mnohá nakladatelství tyto řady rozšiřují a produkují další podobné novinky. Věříme, že i u nás si toto unikátní leporelo své místo na trhu najde,“ řekl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment.

Reakce rodičů z Velké Británie na černobílé leporelo zachycené na prodejním portálu Amazon.com:
„Tahle kniha je naprosto nenahraditelná. Když byl můj syn maličký, miloval ji tak moc, že ji teď dávám jako dárek všem novorozencům v okolí.“
„Lidé v okolí jsou fascinováni tím, jak moje třítýdenní dítě knihu upřeně pozoruje.“
„Mojí dceři je pouhý týden, ale už teď se jí kniha líbí. Postavíme ji vedle ní do postýlky a ona zaujatě pozoruje obrázky, někdy i patnáct minut. Také mám pocit, že ji tvary v knize uklidňují.“

Foto: Nakladatelství Fragment