Martin Jensen – Křivopřísežník

Musím se přiznat, že se mi do čtení druhého dílu ze série detektivek ze středověké Anglie moc nechtělo. O to více jsem byla překvapená, že mě tento díl bavil a tím pádem se mi líbil o moc více než první. Příběh byl svižnější, dobře se četl a jména mi dělala menší problém. Myslím, že to bylo i tím, že už jsem věděla o co půjde. Postavy a prostředí pro mě nebyly tak neznámé.


Opět se setkáváme s uznávaným malířem Winstonem a jeho kamarádem Halfdanem, který je v jeho službách. Halfdan je syn pána vyššího postavení, který přišel o majetek. Stále sní, že mu bude znovu navrácen. Hlavně díky tomu, že svým prvním detektivním případem pomohli králi. Po vyřešení první vraždy zůstali v Oxfordu. Winston si užívá se svou milenkou a Halfdan se nudí. Chtěl by nějakou akci, což se mu také splní. Winston je požádán mnichy k iluminaci spisu v klášteře v Peterboroughu. Nejdříve se mu nechce, ale na doporučení králova posla práci příjme. Vydávají se s mnichy na cestu. Králův posel chce, aby v místě sledovali situaci a dávali pozor na řeči. Král se bojí spiknutí. Po několika dnech cestování si udělají přestávku v klášteře sv. Winfrida. Zde dojde k vraždě a Halfdan s Winstonem jsou určeni jménem krále jako hlavní pátrači. Používají svůj chytrý rozum a důvtip, jež vede k vyřešení složitého případu.
Jak jsem již napsala, dobře se mi to četlo, příběh byl zajímavý a hlavní dvojici jsem si opravdu oblíbila i pro svůj jemný humor, kterým se někdy navzájem častovali. Samotná doba v níž se příběh odehrává mě také fascinovala, zabíjení bylo normální součásti života. Poměry mezi lidmi určoval původ a vliv krále. Příběh je postaven na skutečných událostech anglických dějin. Pokud to půjde tímto směrem dál, tak věřím, že třetím dílem budu nadšená.

Foto: Nakladatelství Plus