Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Motivace – Mýtus dnešní doby

Takže prý všechny ty motivační knihy jsou úplně k ničemu? Něco rádoby moderního, co z nás tahá peníze i energii? Je pozitivní myšlení pouhý mýtus? Když na tyto otázky hledá odpovědi bývalý hokejový trenér Sparty Praha Marian Jelínek a nezávislý žurnalista Jiří Kuchař, vzniká zvláštní dílo.


Překvapivě často zabrousí do sportu, fotbalová nit je tu nepřehlédnutelná. No a také samozřejmě ta hokejová.
Bodejť ne, tam jde především o motivaci. Od touhy po vítězství, osobním vítězství nebo jen prestiži ve společnosti až po motivaci finanční. Marian Jelínek je úspěšným hokejovým trenérem. A ten, kdo umí cestu za extraligovým titulem, má určitě co říct. Tak směle do čtení…
„Sport, například hokej, je možné provozovat proto, že ho člověk má rád. Zkušený hokejový trenér Marian Jelínek odhaduje, že v týmech, kde působil, šlo asi o třetinu takto motivovaných hráčů. Měli vyděláno už dost, také už jim dost let bylo, a přesto se od milovaného sportu nedokázali oddělit.
Anebo dělali hokej proto, aby se stali hokejisty. Je to zajímavé, společensky relativně prestižní a pro druhé pohlaví přitažlivé. Do určité fáze vytáhne hráče tohoto typu tato vnější motivace, ale postupně ho ničí. Cílem se stávají peníze a různé společenské atributy, ne vlastní cesta sportu. Nikoli poznání, ale odměna.“
To je asi nejvýstižnější část knihy, která pojednává o těch základních motivech motivace. Nebo je mi nejbližší.

Nejen o sportu
Úhlů pohledu je tady mnoho, vybere si filozof i tvrdý materialista. Vlastně by mě nikdy nenapadlo, kolik různých podob může mít motivace. Jsou tu citace různých slavných i méně slavných, žijících i dávno nežijících osobností, jejich zážitků, myšlenkových pochodů a to vše podporuje zvídavého čtenáře, aby sám potom otevřel knihy nebo internetový vyhledávač a hledal sám.
Bylo by to báječné zadání pro vyčištění mozku?
Motivace chtě nechtě hýbe světem. Bez ní byl nebylo vynálezů, pokroku, lásky, ale ani zla a násilí. Bohužel. Motivace je snad něco jako základní lidský pud. Možná by každý z nás měl mít její zákonitosti prozkoumány a autoři tady dávají báječný nápad, jak na to. Vezměte si cokoliv, co vás kde zaujme. Citace, názor, událost. A proberte ji ze všech stran, někdy i zdánlivě nesouvisejících.
Tak o tomhle je tato kniha. V mnoha kratších kapitolách a velkoformátové knize, jež byla vydána v limitovaném vydání se podařilo rozjet právě tento styl bádání.

Pro někoho nestravitelné a obtížné
Ano, i pro mě byly některé části těžké, protože vám vydloubají v mozku díru. Donutí se zamyslet. Není to konzumní čtení, to v žádném případě. I když, jak jsem řekla, neopomíjí se tu Carl Jung, Uri Geller, Clemens Cuby a mnoho dalších více či méně známých osobností, pro mě osobně je motivace nejpochopitelnější právě v kapitolách věnujících se sportu. Je to učebnicový příklad, který navíc není o násilí. Většinou. Ono i motivy k vraždě mají svým způsobem dost společného se sportovní motivací, stále je to jedna a ta samá síla.

Kolik podob má motivace?
Je to mýtus dnešní doby? Ano je… ale z celé knihy si beru pouze jedno jediné – je to dobře, že se o n mluví. Jednoho dne ji třeba lidé pochopí ke svému vlastnímu dobru.
Marian Jelínek (1963)
Je expert na kondiční přípravu, diplomovaný trenér a absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. Má doktorát z kinantropologie. S aktivní hokejovou kariérou skončil po úrazu v roce 1993. Šest let pracoval jako trenér v Německu. V roce 2005 působil jako asistent trenéra národního hokejového týmu České republiky, který vyhrál titul mistrů světa. Se Spartou Praha získal v letech 2006 a 2007 extraligový titul. Kromě své trenérské činnosti přednáší a působí jako nezávislý poradce pro mentální přípravu.
Jiří Kuchař (1960)
Absolvoval Stavební fakultu ČVUT a pracoval jako mezinárodní expert v oboru podzemních vod. Od roku 1991 působí jako nezávislý žurnalista a spisovatel. Pět let se systematicky zabýval pátráním po sbírce Adolfa Hitlera v České republice a ve dvoudílné knize odkryl dosud neznámé aspekty a okultní význam umění ve třetí říši. Pravidelně publikuje v měsíčnímu Regenerace.
Tým autorů, který spolu publikuje již od roku 2006 má za sebou také knihu, která se jmenuje Úspěch a jeho spirituální dimenze s podtitulem Mýtus, fikce, skutečnost. Tu jsem nečetla, ale o to víc jsem byla zajímavá na pojednání, která by mě měla snad přesvědčit, že i motivace je mýtus?

Zdroj: www.cajovnaumodrekocky.cz

Foto: Nakladatelství Eminent