Tento týden jsme si připomněli již desátý ročník Světového dne Alzheimerovy choroby. V České republice trpí touto nemocí víc jak 160 tisíc lidí, z toho přibližně dvě třetiny tvoří ženy. Toto číslo se však v důsledku stárnutí populace stále zvyšuje. Vojenská zdravotní pojišťovna proto upozorňuje na důležitost prevence i včasné diagnostiky.
Světový den Alzheimerovy choroby připadl i letos na 21. září. Jedná se o degenerativní onemocnění vedoucí k poruše kognitivních funkcí mozku, konkrétně paměti, myšlení a úsudku. V raném stádiu se projevuje poruchou krátkodobé paměti, zmateností a neschopností dokončit myšlenku či se vyjádřit. Alzheimerova choroba je také nejčastější příčinou demence.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že globálně trpí tímto onemocněním 50 milionů lidí a odhaduje, že se toto číslo do roku 2050 ztrojnásobí. V České republice má Alzheimerovu chorobu více než 160 tisíc lidí, z toho dvě třetiny tvoří ženy. Toto číslo se však v důsledku stárnutí populace rychle zvyšuje.
Podle současného výzkumu je Alzheimerova choroba způsobena abnormálním hromaděním proteinů v mozkových buňkách a jejich okolí. Nebyla však dosud přesně odhalena příčina, která tento proces způsobuje. Včasná diagnóza může pacientovi i rodině významně ulehčit a průběh nemoci zpomalit.
„S postižením mozkových buněk dochází k úbytku takzvaných neurotransmiterů, které mají za úkol přenos signálů mezi buňkami. Tento proces následně postihuje různé části mozku, mezi ty první však nejčastěji patří oblasti zodpovědné za ukládání vzpomínek,“ vysvětluje revizní lékař VoZP Ladislav Hadravský a doplňuje: „Ačkoliv přesně nevíme, proč k tomuto procesu dochází, známe už celou řadu rizikových faktorů, které mají na toto onemocnění vliv. Na jedné straně se jedná o ty, které nelze ovlivnit – konkrétně věk a genetika. Na druhou stranu však může každý člověk aktivně snižovat riziko choroby zdravým životním stylem.“
Mnohé studie potvrdily, že riziko rozvoje Alzheimerovy choroby lze snížit vhodným životním stylem, do kterého spadá zdravá strava, dostatek spánku a pravidelný pohyb. Kromě fyzické aktivity se doporučují i duševní cvičení, například trénování paměti.
„Kromě cíleného tréninku paměti pomáhá proti riziku rozvoje Alzheimerovy choroby i běžná četba knih či luštění křížovek. Člověk by se naopak měl vyvarovat dlouhodobému stresu nebo například kouření. Důležité je však podstupovat i pravidelné kontroly u lékaře. Díky včasnému odhalení lze průběh nemoci výrazně zpomalit,“ říká Ladislav Hadravský. Pro seniory starší 60 let nabízí Vojenská zdravotní pojišťovna na kognitivní pomůcky doporučené Českou alzheimerovskou společností příspěvek 300 korun.
V případě podezření na Alzheimerovu chorobu je nutné navštívit nejprve praktického lékaře, který může na základě anamnézy doporučit návštěvu dalších specialistů. Většinou následuje odborné vyšetření u neurologa, psychiatra a geriatra. Pojišťovny všechna tato vyšetření plně hradí za předpokladu, že je pacientovi doporučil praktický lékař. „Pokud se u pacienta Alzheimerova choroba prokáže, jsou k dispozici léky zmírňující její příznaky, které mohou dotyčnému pomoci prodloužit aktivní část jeho života. Tyto léky jsou na lékařský předpis a jsou plně nebo částečně hrazeny zdravotním pojištěním,“ doplňuje doktor Hadravský.
Léčba Alzheimerovy choroby je velmi nákladná. Za posledních pět let stouply podle českých pojišťoven výdaje na léčbu až dvojnásobně a celkem se pohybují okolo dvou miliard korun. Tato částka se navíc kvůli soustavnému nárůstu počtu nemocných dále zvyšuje. Kromě veřejného zdravotního pojištění se náklady na Alzheimerovu chorobu dotýkají i sociální oblasti a rodin pacientů, kteří musí být často z důvodu své nesoběstačnosti umístěni do pobytových zařízení.
Více infa: www.vozp.cz
Foto: Mafra