Lenka Kosková Třísková – Ondráškova abeceda

Jelikož mám syna druháka, který začíná číst. Zajímám se o knihy pro malé čtenáře. Nakladatelství Mladá fronta má edici »už umím číst« a zaujala mě jejich novinka Ondráškova abeceda. Upřímně přiznávám, že mám rozporuplné pocity. Když jsem nad tím přemýšlela, tak víc se mi líbila, než nelíbila.

Ondraskova abeceda
Začnu s tím, proč se mi moc nelíbila. Začátek dle mého byl takový smutný – negativní. Ondráškovi se nelíbilo, že Anička je prvňačka, že ji všichni chválí a že na něj není tolik času (což je asi pravda). Ale vzal tajně v noci slabikář a dostal se do něj. Moc se bál, všechno tam syčelo, pak padaly rány a bojovalo se. Tak se bál, že plakal, až přivolal Aničku, která se ocitla vedle něho v slabikáři. Už se cítil lépe, protože věděl, že s Aničkou to zvládnou. Všechny písmenka byla zdivočela a děti je museli zkrotit. Tím pádem písmenka bojovala a hádala se. To se mi zas tak nepozdávalo, ale je fakt, že děti musely přemýšlet, jak nad písmenky vyzrát. Takže hledaly další slova na písmenko. Např. hádaly se cikády s cvrčky a Aničku napadlo, že C se nejen mračí, ale i usmívá. Ať se o C rozdělí a každý si vezme jeden cípek. To se mi právě moc líbilo. Hraní se slovy a velká fantazie, která se použila na písmena. Během jedné noci děti prošli celou abecedu. Asi od třetiny mě to hodně bavilo číst. Těšila jsem se, jak se mi které písmenko představí. Asi jsem si zvykla, že bude dělat něco špatného, aby se z něho stalo to hodné písmenko. Tak v písmenu D dragouni střílejí dělové koule na draka, protože chtějí diamant. V písmenu F fujavice tak fouká, že chce odfouknout faraóna, fakíra, fénixe i fíkovníky. Písmenko N mělo prázdnou stránku, že je nic a postupně se chtělo úplně vytratit.
Kniha se dobře čte. Doprovází ji hezké ilustrace. Možná mé počáteční zklamání bylo z určité představy, kterou jsem si o knize díky anotaci utvořila. Nakonec jsem ráda, že jsem si ji přečetla a budeme ji číst i se synem. Možná právě proto, že je jakoby bojovnější, ho to více zaujme. Uvidíme.
Myslím, že jsem vám ji dostatečně představila a že sami víte, jaké děti máte doma a jestli je kniha bude bavit. Já myslím, že ano. Je psaná tak, aby se líbila dětem.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta