Lauren Willig, Karen White & Beatriz Williams – Skleněný oceán

Historický román, který mě zaujal svou romancí na pozadí velké tragédie. Nic jsem o tom nevěděla, tak jsem pátrala a ráda se o podrobnosti s vámi podělím.

Lusitania byl luxusní zaoceánský parník (R. M. S. – Royal Mail Ship), vlastněný rejdařstvím Cunard Line a postavený v letech 1904–1907 v loděnici John Brown & Company ve skotském Clydebanku. Loď byla pojmenována podle Římské provincie Lusitánie, která je dnes součástí Portugalska. Během první světové války byla 7. května 1915 torpedována německou ponorkou U-20. Incident, který si vyžádal až 1 198 životů, se odehrál 18 kilometrů od irského Old Head of Kinsale, loď se potopila během osmnácti minut. Potopení lodi vyvolalo veřejné odsouzení Německa a bylo využíváno v rámci americké válečné propagandy.

My se staneme přímými účastníky této tragédie, když sledujeme smýšlený příběh tří silných a statečných žen, který má dvě časové osy. V jednom se ocitáme v květnu 2013, kdy mladá americká spisovatelka Sarah pátra v minulosti o osudu svého pradědečka, který na lodi v ten tragický čas dělal portýra. Sarah má dva týdny na to, aby zjistila,  co se přesně na lodi událo a na které straně její pradědeček stál. Byl špion nebo zrádce? Odjede pátrat do Anglie, kde vyhledá dalšího potomka, jehož předci byli také na té lodi. Budou spolu spolupracovat a odhálí, co se doopravdy tehdy stalo?

V druhé časové ose se ocitneme na lodi s Caroline a Tess v roce 1915. Obě hrdinky se střídají ve vyprávění o svém osudu a zkříží své cesty na lodi Lusitania. Caroline miluje svého manžela, ale trápí jí jeho nezájem. Tess se svou sestrou byly na druhé straně zákona a padělávaly umělecké díla či dokumenty. Tess se z toho chtěla vymanit a začít žít spořádaný život. Proto nasedla na loď do Británie.

Obě jsou obdivuhodné ženy, ale ne vždy se rozhodnou úplně správně nebo ano?

V knize najdeme jak romanci, tak i zápletku o špionáži. Čtenář chvíli přemýšlí, která postava je na té správné straně. Najdeme tu ode všeho něco – lásku, přátelství, vydírání, zradu, ale hlavně velké neštěstí, při kterém umře hodně lidí. Je to čtivý román, který nám přiblíží velkou válečnou tragédii na pozadí té osobní. Kniha určitě stojí za přečtení.

 

Hodnocení: 80%

 

Více infa: https://www.jota.cz/skleneny-ocean

 

JOTA slaví narozeniny! 30 let žijeme (s) knihami

Pojďte slavit s námi! Využijte naši speciální narozeninovou nabídku a pořiďte si to nejlepší čtení za skvělé ceny.

Nakupujte na e-shopu Nakladatelství JOTA právě teď s 30% slevou DOPRAVOU ZDARMA!

Ke každé objednávce navíc získáte zdarma knihu Pojďte slavit!

Akce platí od 19. do 30. 9. 2020, pouze na: www.jota.cz

 

Foto: Nakladatelství JOTA