Kniha se nehltá za šera

A přesto, četlo se při plamenech loučí, svíček a petrolejových lamp. Pohádky a dobrodružné příběhy se louskaly při tekoucím světle měsíce i pod peřinou s baterkou v ruce. Staré dětské knihy s otřepanými hřbety, připomínající srst urousaného psíka, se otvíraly už před mračnem let. Nyní se nahrnuly do Obrazárny Špejchar Želeč a rozdýchávají se v prostoru nádhernými ilustracemi Artuše Scheinera, Josefa Lady, Ondřeje Sekory, Zdeňka Buriana, Josefa Čapka a desítek dalších tvůrců.

114_7409

Sto krásných a víc je název výstavy literatury pro děti a mládež naváté v domácnostech za padesát let, zhruba od začátku dvacátého století až do roku 1960. Zachovalá první vydání s litografiemi, ze kterých citovaly prababičky našim babičkám, knihy s vyzdobenými předsádkami a ty prostorové, které při otevření vymodelují úžasný hrad nebo cirkusovou manéž.

CCI27122017_0002

Děti s doprovodem rodičů, žáci s učiteli a mládež samostatně, ti všichni budou obdivovat ilustrované reklamní pohádky distribuované firmami za časů První republiky nebo různá vydání Broučků Jana Karafiáta, která už dávno sklouzla z pultů antikvariátů jako sníh z haluzí. Opomenutá nezůstala ani Marie Fischerová-Kvěchová s horou svých líbivých knížek či vyhledávač dobrodružství, Otakar Batlička. Největší ranec knih však tvoří pohádky, kterým se pro krásu titulní strany nedá odolat.

114_7561

Vernisáž výstavy spojená se skvostným koncertem vážné hudby (Kristina Fialová a Petr Nouzovský) v Obrazárně Špejchar Želeč proběhne v sobotu 3. února 2018 od 18 hodin. Celá expozice, doprovozená sličnou publikací, přečká ve vitrínách až do začátku dubna.

CCI27122017_0001

Foto: Obrazárna Špejchar Želeč