Klára Mandausová – Holky s voctem

Dlouho se mi nestalo, že bych na něco tak blbě zapomněla. Vysvětlím. Tuto knihu jsem si přečetla v prosinci ve vlaku, když jsem se vracela z víkendu z Prahy. Byla pohodová a cesta mi při ní hezky uběhla (pro upřesnění 3,5 hodiny ve vlaku). Doma jsem ji položila na poličku, že do týdne o ní napíšu. A co? Já na to úplně zapomněla. Takže když jsem to v březnu zjistila, znovu jsem si ji prošla, abych si připomněla o čem kniha je a opět jsem se zasmála nad postřehy ze života, které jsou zde trefně popsané.

holky s voctem

Autorka píše o sobě, o svém okolí a každá kapitola je věnována nějakému zamyšlení ze života. Je to o tom, co se jí stalo nebo o tom, proč se dělá něco tak a nejinak.

Trefná kapitola je O donošení, dojídání, dopoužívání. Mluví mi z duše. Kolikrát jsem slyšela, přece tu věc nevyhodíš, to můžeš donosit na doma. A mamce bylo fuk, že je to vytahané, flekaté a že v tom vypadám jako strašák do zelí. Hodně lidí to má v sobě zakodované, a proto jsem ráda, že existují bílé kontejnery na oblečení pro charitu. Dávám tam věci použitelné, které je mi líto vyhodit, ale vím, že už je nebudu nosit, protože mám nové. A nebo přesně je tu popsáno jezení jablek ze sklepa, kdy se nosí pořád ty škaredé a mezitím se zkazí i ty hezké a my se k těm hezkým nikdy nedostaneme.

Pěkné je zamyšlení v kapitole Megery versus chudáci. Kde vtipně popisuje situace, jak si chlapi věčně stěžují na ženské. Ukončila to skvělým citátem Alfreda de Musseta: Muži jsou lháři, nestálí, žvaniví, pokrytečtí, pyšní a zbabělí, nafoukaní a smyslní. Ženy jsou nevěrné, marnivé, lstivé, zvědavé a zkažené. Existuje však jediná věc, svatá a vznešená, spojení těchto dvou nedokonalých bytostí.

Při čtení se dozvíte, který je trapas roku. Jaké předsudky jsou pyšné nebo co dělá nepoučitelná matka. Celkově je kniha mile vtipně čtivá o obyčejných věcech, které se dějí skoro každému. K tomu má kniha krásné balení v pevných deskách menšího formátu. Z knihy si v některých případech můžeme vzít lehké ponaučení, ale hlavně má čtenáře pobavit a nasměrovat, že máme život brát s humorem. Protože s ním se žije líp. To je fakt.

Hodnocení: 80%

Více infa: https://www.kniha.cz/beletrie-pro-dospele/detail/kniha-462244-holky-s-voctem

Foto: Nakladatelství Mladá Fronta