David Ondříček v dole: Havíři mi vysvětlili, že se normálně jenom bojím

Filmový a televizní režisér a producent David Ondříček, jehož poslední dvojdílný film Dukla 61 se vrací k největší poválečné důlní katastrofě v Československu, přijal pozvání do televizní Show Jana Krause. Jak sám přiznává, točit v dole vůbec nebyla legrace. „Než jsem tam sjel poprvé, myslel jsem si, že mám klaustrofobii, ale havíři mi vysvětlili, že to není klaustrofobie, že se normálně jenom bojím,“ vzpomíná na natáčení.

_AKF_6774

A skutečně ve mně byla malá dušička. Ale měli jsme všichni to velké štěstí, že šla s námi jedna žena, a my jsme před ní chtěli vypadat dobře. Sjeli jsme do hloubky skoro tisíc metrů, a když jsme vystoupili, mě velice překvapilo, že to tam vypadalo jako třeba v tunelu Blanka, takže jsem překonal strach, ale zároveň jsem zjistil, že tam nemůžu točit ten film, protože my jsme potřebovali jiný, dobový důl. Tak jsme šli do jiného dolu, který měl třeba jen sto metrů, ovšem ve finále mi to jako velký rozdíl nepřipadá.“ Tam už se prý točit dalo a celkem tam měli dvacet natáčecích dnů.

_AKF_6734

Jen pro představu, když jsme sfárali, trvalo třeba dalších třicet minut, než jsme došli na natáčecí plac. Celou dobu jsem se vlastně bál, zároveň se mi po něm trochu stýská.“ Film byl velice dobře přijat a sám režisér připouští, že ještě nikdy předtím nezažil tolik ohlasů na svou práci. „Premiéru jsme měli v Havířově, čehož jsem se dost bál. Přišli tam samozřejmě i havíři, kteří mi po projekci nabídli, abych si s nimi připil, což je vrcholná pocta.“

_AKF_6759

I když se za minulého režimu točilo hodně filmů s touto tematikou, v samotném dole se natáčelo jen výjimečně. „I já jsem se naivně domníval, že to budu dělat v ateliéru, protože dolů jsem se bál, ale když jsme udělali nákres, zjistil jsem, že bychom měli peníze tak maximálně na šest sedm metrů kulis, pak jsem se šel podívat do muzea hornictví, jestli by to nešlo tam, nakonec jsem sjel do dolu a pochopil jsem, že to musí být natočené tam.“ I když to bylo v mnohém náročné a neslo to s sebou řadu nevýhod, jako třeba všudypřítomnou a nesmytelnou čerň uhelného mouru. „Jeden z hlavních herců, Oskar Hes, říkal, že to ze sebe sundával tak dva až tři měsíce.“

_AKF_6743

Po úspěchu s filmem z hornického prostředí se David Ondříček chystá na životopisný film o Emilu Zátopkovi. Hlavní představitelé, Martha Issová v roli Dany Zátopkové, i Václav Neužil v roli Emila Zátopka se prý na film poctivě připravují. „Václav běhá už čtvrtým rokem, protože jsme předtím na film nesehnali peníze,“ vysvětluje, „takže už je za tu dobu hubenej jako Zátopek a běhá už i jako Zátopek. A Martha hází oštěpem a teď už je schopná hodit skoro třicet metrů. My nemáme peníze na ty technologie, pomocí kterých bychom to obešli, tak musí herci tvrdě trénovat,“ dodal Ondříček.

Foto: TV Prima