Julie Crossová – Rozdělení časem – bouře

Tato kniha není můj šálek kávy, ani nejsem cílová skupina, které je určena. Ale pokud je ti od patnácti nahoru a líbí se ti sci-fi romány bez příšer, s agentama, tak nebudeš zklamán. Je to napínavé tajemno s romantikou.


Na začátku je to trochu zmatené, hlavní hrdina Jackson má schopnost skákat do různých minulých časů. Než jsem se zorientovala a pochopila, jak Jackson funguje, tak mě čtení moc nebavilo. Kolem třicáté strany se začalo něco dít a příběh mě strhl – teda ne úplně, ale četl se dobře. Je rok 2009, Jackson má devatenáct let, je vysokoškolák a má přítelkyni Holly. V osmnácti náhodně zjistil, že se dokáže přenést do minulosti, do data, které si určí. Zatím umí, jak on to nazývá, jen poloskoky – tělo zůstává v současnosti, nereaguje. V minulosti je celý, může zjistit zajimavé informace, ale nemůže ovlivnit chod událostí. Po návratu do přítomnosti si vše pamatuje, ale ty osoby co navštívil a mluvil s nimi si ho nepamatují. S kamarádem Adamem, kterému vše řekl, dělají pokusy, aby zjistili rozsah Jacksonových schopností.
Vše se změní jednoho říjnového rána, kdy k nim na pokoj na koleji vtrhnou dva cizí muži. Při potyčce jeden z cizinců zastřelí Holly. Jackson v šoku uteče do minulosti a octne se v roce 2007. Je to skok celý i se základnou. Zjišťuje co se děje. Přitom se snaží vrátit do roku 2009, ale nejde mu to. Tak se rozhodne najít Holly, skamarádit se s ní a ochránit ji. Vše řekne Adamovi a spolu začnout rozmotávat klubko lží, které mu navyprávěl Jacksonův táta. Objeví, že Jackson je adopotovaný, že jeho táta je agent CIA v utajení, že pracuje pro skupinu Bouře. Bouře bojuje proti cestovatelům v čase. Jedné z těchto žen vzali vajíčka a dali je náhradní matce. Takže Jackson je jejich experiment a chtějí po něm spolupráci. Jacksonovi se povede vrátit do roku 2009, ale do srpna. Chce utéct před tátou a vezme Holly na víkend k moři. Přesto jej táta s agenty najde a chce se domluvit. V hotelu je přepadnou cestovatelé časem a strhne se boj o život. Když opět chtějí zabít Holly, Jackson ji přenese sebou do minulosti. Po návratu zpět v souboji s hlavním šéfem cestovatelů Thomasem, zjistí, že ho umí oslabit svým dotykem. Nakonec pochopí, že pro budoucnost je důležité, aby Thomas žil a pustí ho. Jackson už ví jak ochránit Holly, ale nesmí se s ní seznámit. A tak se celý přenese do času prvního setkání s Holly a prostě se nestřetnou…..
Konec je otevřený, zůstavá tam spoustu nevyjasněných událostí z budoucnosti, která byla ukázaná ke konci. Vzal ho tam Thomas a ukázal mu dokonalý svět. Zatím tam nebylo vysvětleno Jacksono poslání, je naznačeno malou holčičkou, která ho též přenesla do budoucnosti a ukázala mu zkázu. Vše je nachystáno pro další díl.

Foto: Nakladatelství Fragment