Ilka Pacovská – Bez práva na život

To koukáte, jak jsem rychlá. Včera dočten osmý díl ze série Sedmý smysl a do noci mi to nedalo a přečetla jsem devátý. Skvělé zakončení úžasné série nejen pro děti od dvanácti let. Tentokráte to bylo více dobrodružné s novými prvky. Opět obdivuji autorčinu obrazotvornost. Tu je jasně vidět, proč nepíši knihy. Protože mi chybí obrovská fantazie.

bez prava na zivot
Devátý díl plynule navazuje na osmý. V minulém díle se objevila nová postava malé holčičky Terezky, která ke konci ukázala, jakou mocnou magii v sobě ukrývá. Nyní je Terezka v ohrožení. Hanka ji dostala za úkol hlídat a navštíví spolu Hančinu rodinu jednorožců. Už tady se Hanka dovídá, že Terezčina magie je velmi silná a ne každému se bude líbit. Po návratu domů je napadnou bez důvodu draci a Hanka se ocitá s Terezkou na útěku. Postupně se dovídá, že Terezka je potomek Martisových. Tito potomci jsou zvlášť nebezpeční pro draky. Existuje řád Bdělého Sekurita, kteří mají úmluvu s draky a drží všechny s touto magií pod zámkem. Chtějí získat i Terezku, což se jim podaří. Hanka je ze ztráty Terezky velmi nešťastná. Po určitých okolnostech se Hanka ocitá s Terezkou a jejím kamarádem Lukášem opět na útěku. Tentokráte se ale všichni přátelé snaží přijít na způsob jak děti zachránit. Nikomu nechtějí ublížit a mají právo na své dětství.
Hanka se s dětmi vydává na cestu plnou nástrah, na jejímž konci na ně čeká možnost žít normální život. Právě tato cesta je perfektně promyšlená a neuvěřitelně mě bavila. Čekala jsem, co nového děti potkají a nejvíc se mi líbil hrad, který působil jako skvělá iluze dokonalého života. Když jsem se nad dějem zamyslela, skrývá v sobě hodně zajímavých otázek. Proč trestat někoho za něco, co ještě neudělal, ale jsou jisté předpoklady z genů předků, že by mohl být nebezpečný? Proč se schovávat v iluzi spokojeného života, když doopravdy trpíme hlady a strádáme? Tato kniha se nezdá, ale ukrývá v sobě sílu bojovat za nevinné.
Co ode mě můžete jiného čekat, než doporučení, přečíst si celou sérii? Včera jsem chválila a dnes budu super vychvalovat. Příběh má ode všeho něco. Na své si přijdou ti, co mají rádi dobrodružství a magii. Zkrátka nepřijdou ti, co mají rádi jemnou romantiku (hlavně v tomto díle). Jako celek to působí vyváženě a čtivě. Takže vám nezbývá nic jiného, než si sednout k Sedmému smyslu a číst. Pak uznáte, že mám pravdu.

Foto: Nakladatelství Albatros