Garry Kasparov – Zima přichází

Politice moc nerozumím. Uvědomuji si, že každý má na ni svůj úhel pohledu a nejvíc za všechno hovoří výsledky. Ohledně Ruska jsem byla povrchně informovaná, co jsem pochytila ze zpráv. Opět jsem toho moc nepochopila a opravdu jsem nevěděla, co si o Ruském prezidentovi Putinovi myslet. Někteří ho obhajovali, jiní na něj nadávali. Proto mě velmi zaujala anotace této knihy. Chtěla jsem slyšet názor někoho, který tam skoro celý život žil, působil v opozici a Rusko je pro něj více jak název země na mapě.

zima-prichazi
Pokud vás aspoň trochu toto téma zajímá, knihu vám vřele doporučuji. Je tu výstižně, a jednoduše vysvětlena kariéra Putina. Autorův styl přes vážné téma je čtivý a má dar rychle si získat pozornost čtenáře. Předkládá fakta a názory světových politiků, které jsou zaznamenávány v určitých knihách, na které se autor odkazuje. Jasně potvrzuje, že v Rusku si Putin vytvořil diktaturu, dělá si, co chce a nejspíše díky penězům a obchodům mu to hlavní přestavitelé jiných států tolerují a dělají, že to nevidí. To, že disponuje obrovským množstvím ropy a zemního plynu z něj dělá také mimo jiné vyvoleného. Vše se koná dle Putina a kdo je proti, je potrestán. Ovládá média, zkresluje prohlášení, rozkradl majetek Ruska, a hlavně jsou mu jedno osudy obyčejných lidí. Účel světí prostředky.
Tak to ukázal na válce s Čečenskem, kdy pravděpodobně (vše tomu nasvědčuje) zosnoval bombové útoky na bytové domy v Rjazani v roce 1999, kdy zahynulo přes 300 lidí. Všechny tyto bombové útoky byly profesionálně provedené a lišily se od všech útoků spáchaných Čečenci předtím nebo potom. Tak mu i obyčejný lid fandil, aby ty teroristy smetl ze světa. Co mu záleží na nevinných lidech? Ve jménu války používal nepřiměřenou sílu a páchal válečné zločiny. Podezření, že se Putinův režim neštítil prolití ruské krve, bylo potvrzeno nejen brutálními zásahy v Čečensku, ale i nepřiměřenými zásahy proti únoscům rukojmích v moskevském divadle na Dubrovce a v Beslanu v roce 2002 a 2004. V knize je hodně faktů, které to vše potvrzují a stojí za to, si o tom přečíst.
Kniha se věnuje kariéře Putina. Ukazuje, jakými rozhodnutími si podrobil Rusko. A nejvíce upozorňuje varovně na fakt, že si Putin začal válku s Ukrajinou. Ostře kritizuje Evropu a USA, že nezasáhli. Má obavy, čeho všeho je Putin ještě schopen. Varuje a upozorňuje na věci, které se v demokratické zemi nedělají. Na závěr apeluje na vzdělání a lidské hodnoty. Nelze než souhlasit.
Líbilo se mi, jak v závěru zmínil Václava Havla. Cituji aspoň jeden odstavec:
„Z různých míst byl Havel během funkčního období i po jeho skončení kritizován za politickou neefektivnost, že se nestal politikem uzavírajícím dohody. Ale při pohledu na jeho úspěchy, zejména vzhledem k Moskvě, tyto kritiky ignorují to, co je nejdůležitější. Havel předsedal rozpadu Československa, aniž by byla prolita kapka krve, v době, kdy se Jugoslávie zmítala ve strašlivé občanské válce. Vytvořil základy demokratického zřízení bez vazby na komunistickou a estébáckou minulost, zatímco Borisi Jelcinovi se nepodařilo vymýtit zakořeněnou byrokracii, nomenklaturu, a zanechal po sobě nástupce z KGB. V současné době jsou ČR a SR prosperujícími demokraciemi, zatímco Rusové už zase musí bojovat o svou individuální svobodu. Na principech záleží, na výsledcích jakbysmet, a tak úspěšný jako Havel byl málokdo.“
Doufám, že jsem vás navnadila a vzbudila ve vás pozornost. Tato kniha si jí zaslouží. Měli by si ji přečíst hlavně politici a naslouchat varováním, které autor sděluje. Nerada bych vychovala své syny pro válku. Jak se zdá tato hrozba daleká, při čtení se výrazně přibližuje. Je to skvělý tip na dárek pro kohokoliv, kdo se zajímá o situaci v Rusku. Bůh s námi.

Foto: Nakladatelství Jota