Elizabeth Gilbertová – Drsní chlapi

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie: Elizabeth Gilbertová – Drsní chlapi. Chytrá žena může průměrné muže naučit mnohému… Výjimečný debut bestselerové autorky memoárů Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém.


Na dvou osamělých ostrovech u pobřeží Maine se život točí jen kolem jednoho – lovu humrů – a je místní tradicí zdejších mužů bojovat o svá loviště ve vodách, které oba ostrovy rozdělují.
Silná a charismatická Ruth Thomasová se do tohoto prostředí nepřátelství a nevraživosti narodí jako dcera jednoho z nejchamtivějších humrářů v Maine. Osmnáctiletá, s ostrým vtipem a nenapravitelně neromantická Ruth se vrací domů z internátní školy, rozhodnutá hodit své vzdělání přes palubu a přidat se k „drsným chlapům“ na humrářských lodích. Pomáhá s lovem humrů, piluje svou prostořekost a zjišťuje, že se zamilovala do mladého rybáře…
Vtipný, jiskřivý román plný nezvyklých přátelství a rodinných pout zachycuje prudkou americkou povahu skrz tuto nezapomenutelnou hrdinku, která je navzdory sobě samé předurčena k velikosti.

pevná vazba s přebalem / 352 stran / cena 348,- Kč

O autorce
Elizabeth Gilbertová  (1969) pochází z Connecticutu. V roce 1991 vystudovala politické vědy na Newyorské univerzitě. Reportážní příběhy a povídky publikovala v časopisech Esquire, SPIN, GQ, The New York Times Magazine, Allure, Real Simple, Travel + Leisure. Světovou bestselerovou autorkou se stala díky memoárům Jíst, meditovat, milovat a V dobrém i ve zlém (Jota, 2011). První kniha si našla miliony čtenářů a vyšla ve čtyřiceti jazycích. Na čele žebříčku bestselerů New York Times vydržela 199 týdnů. Stejnojmenný film s Julií Robertsovou a Javierem Bardemem v hlavních rolích vstoupil do kin v roce 2010. Volné pokračování V dobrém i ve zlém bylo prodáno do 27 zemí. Autorka byla v loňském roce zařazena časopisem Time Magazine na seznam 100 nejvlivnějších lidí na světě. Získala několik ocenění, již za svou první knihu Pilgrims (Poutníci, 1997) obdržela Pushcart Prize a dostala se do finále PEN / Hemingway Award. Román Poslední americký muž (Jota, 2011) byl nominován na National Book Award.

Od Elizabeth Gilbertové již vyšlo:
V dobrém i zlém
Mimořádná oslava lásky ve všech jejích podobách, včetně složitostí a problémů, které opravdová láska v opravdovém světě přináší.
Na konci autobiografie Jíst, meditovat a milovat  se Elizabeth Gilbertová nečekaně zamiluje do Felipa, australského světoběžníka původem z Brazílie, který už léta žije v Indonésii. Po romantických cestách po světě se dvojice rozhodne usadit v USA. Elizabeth i Felipe mají za sebou velmi komplikované rozvody a doposud se vyrovnávají s krachem předchozích vztahů. Proto není divu, že i když se velmi milují a odpřísáhli si, že si budou věrní a zůstanou spolu nejlépe až do smrti, zároveň si i slíbili, že se nikdy, opravdu nikdy nestanou manželi, jenomže osud s nimi má jiné plány… Kniha je neodolatelným romantickým příběhem i moudrou četbou pro všechny — a je úplně jedno, jste-li svobodní, rozvedení, manželství jako instituci odmítáte, nebo se naopak v dohledné době pod čepec/do chomoutu chystáte…

Poslední americký muž
Eustace Conway uměl v sedmi letech házet nožem tak, že by připíchnul ke stromu i veverku. To by sice mohlo vzbuzovat dojem, že se jedná o nějakého primitivního hrubiána, ale v Gilbertové životopisném příběhu je velkým americkým »protikulturním« hrdinou.V sedmnácti letech Conway vyrazil do hor oblečený jen v kůžích, lovil a jedl. A když se blížil čtyřicítce, »vlastnil« tisíc akrů čisté divočiny a žil v týpí v lese.
Gilbertová je Conwayova dobrá přítelkyně a ví o něm každou podrobnost. Se svým typicky odlehčeným a současně pronikavým stylem tak líčí životní příběh dobrodruha, milovníka přírody a propagátora nového životního stylu, podle jehož mínění dnešní Američané uvízli v nekonečném kolotoči honby za penězi a konzumu. Vypráví o jeho početných dobrodružstvích – putování Apalačskými horami, přejezdu Spojených států na koni a dalších, a současně bez sentimentálního idealizování kreslí jeho portrét. Dozvídáme se o jeho vztahu k současné společnosti, ale také třeba jeho početných neúspěšných milostných vztazích.

Foto: Nakladatelství Jota