Čtyři ženy a 100 let Německa. Vychází druhý díl románové trilogie Konec starých časů

Sága jednoho století Carmen Kornové o osudech čtyř hamburských přítelkyň od roku 1919 až do přelomu století si získala miliony čtenářů. Díky studii ženského přátelství a vývoji emancipace hrdinek je dnes Kornová označována za »německou Ferrante«. Čtenáři oceňují její schopnost přesvědčivě zachytit osudy lidí poznamenaných dobou, v níž žili.

Na podzim loňského roku vydal Prostor první díl trilogie Dcery nové doby, odehrávající se od roku 1919 do prosince 1948. Přítelkyně Henny, Käthe, Ida a Lina, narozené kolem roku 1900, prožily Výmarskou republiku, ekonomickou depresi, vzestup nacistů, brutální pronásledování Židů, druhou světovou válku a první poválečné roky do měnové reformy. V druhém svazku Konec starých časů autorka sleduje své hrdinky v průběhu let 1949 až 1969 – v časech ekonomického zázraku a rock’n rollu. Druhý díl je opět v českém překladu Zlaty Kufnerové.

Henny, Käthe, Ida a Lina mají za sebou dvě světové války, každá z nich je prožívala jinak. Hamburk je zničen. Po válečných letech a době deprivace začíná nová éra. Přítelkyně a jejich rodiny zanechávají vzpomínky pod troskami města, už se nechtějí vracet do minulosti. Z rozhlasu mladé republiky je slyšet nová hudba. Přichází ekonomický zázrak. Do německých domácností se stěhuje televize, stoupá význam reklamy. Roste automobilový průmysl, vznikají nové značky. Boj o přežití se mění v boj o životní úroveň.

Kornová vytváří podmanivé panorama znovu se rodícího Hamburku 50. a 60. let. Ve svém vyprávění nezapomíná na dobovou hudbu, umění, film a literaturu. Osudy čtveřice přítelkyň rozvíjí společně s příběhy jejich potomků. Důležitou postavou je homosexuál Klaus, syn Henny z druhého manželství. Stává se rozhlasovým moderátorem jazzových pořadů a udržuje milostný vztah s hudebníkem a skladatelem Alexem Kortenbachem. Vztah, který je nutné tajit, protože je podle paragrafu 175 protizákonný.

Na konci druhého svazku přítelkyním táhne na sedmdesát. Profesní život končí, stáří je za rohem, zatímco mládež se bouří a paragraf 175 je zrušen. Což nezabrání tomu, aby byl mužský pár v Hamburku (a nejen tam) veřejností ostrakizován…

 

Anotace:

V druhém díle trilogie Carmen Kornové sledujeme další osudy přítelkyň Henny, Käthe, Idy a Liny, narozených kolem roku 1900 v Hamburku. Nyní se nacházejí na prahu padesátky. Mají za sebou složité životní zvraty, do nichž se promítal nástup fašismu a dvě světové války. Po měnové reformě v roce 1948 se Německo konečně probouzí k životu a přichází hospodářský zázrak. Henny pokračuje v práci porodní asistentky a pomáhá na svět poválečné generaci, jíž snad bude dopřáno začít život v nových časech. Ida, od dětství obklopená přepychem, se konečně provdala za svou velkou lásku, Číňana Tiana – po narození dcery Florentiny se zdá být štěstí dokonalé. V manželství to však začíná skřípat. Přívrženkyně reformní pedagogiky Lina už nepracuje jako učitelka, společně s družkou Louise vede knihkupectví pojmenované v upomínku na židovského lékaře Kurta Landmanna. Přítelkyně stále netuší, co se stalo s Käthe, kterou v roce 1945 zatklo gestapo. A pokud žije, proč se jim neozve?

Autorce se prostřednictvím hrdinek podařilo přesvědčivě zachytit bouřlivá poválečná desetiletí, kdy tzv. Bonnskou republiku udržuje v napětí stavba Berlínské zdi, procesy s nacistickými zločinci, Karibská krize a studentské nepokoje. Po celou dobu vzdává poctu Hamburku, kde se odehrává většina děje. Díky ní poznáváme podobu města, jež dnes už neexistuje. Její výpověď o ženském přátelství a vývoji emancipace hrdinek uchvátila miliony čtenářů a vysloužila jí přezdívku »německá Ferrante«.

Z německého originálu Zeiten des Aufbruchs, vydaného nakladatelstvím Rowohlt Verlag GmbH v Reinbeku roku 2017, přeložila Zlata Kufnerová

Odpovědná redaktorka Stanislava Moravcová ml.

464 stran

Cena: 447,- Kč

 

O autorce:

Spisovatelka a novinářka Carmen Kornová se narodila v roce 1952 a je dcerou hudebního skladatele Heinze Korna a dětství strávila v Kolíně nad Rýnem. Po studiu žurnalistiky na škole Henriho Hannena pracovala jako redaktorka pro časopis Stern, později také pro časopis Die Zeit. Zároveň se začala věnovat psaní knih, je autorkou mnoha kriminálních románů, za něž získala několik ocenění, a knih pro děti. Již čtyřicet let žije v hamburské čtvrti Uhlenhorst, ve které se usadila a jejíž historií se dlouhodobě zabývá. Carmen Kornová je vdaná za novináře a překladatele Petera Christiana Hubschmida a má dvě dospělé děti.

Nakladatelství Prostor vydalo na podzim roku 2019 Dcery nové doby, první díl trilogie, která Kornovou proslavila a vynesla jí umístění na předních příčkách bestsellerových žebříčků.

 

O knize napsali:

Pohnuté lidské osudy zasazuje autorka do společenských a politických událostí. Impozantní román, který nebudete chtít odložit. Připomíná, jak důležité je přátelství a rodina v turbulentních časech. Doporučuji!

Nicole Lorring, BORROMÄUSVEREIN

 

Carmen Kornová líčí život svých hrdinek a hrdinů s empatií, jako by patřili do její vlastní rodiny.

HAMBURGER ABENDBLATT

 

Kornová provází čtyři přítelkyně, jejich děti a vnoučata dvacátým stoletím. Realistický styl, kterým zpracovává osobní, společenskou a politickou historii, se vám dostane pod kůži.

Martina Darga, BUCHSZENE.DE

 

Foto: www.eprostor.com