Barrow – Vesmír plný umění

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Populárně naučná: John D. Barrow – Vesmír plný umění. Rozšířené vydání s předmluvou Jiřího Grygara. Od přírodních sil, multivesmírů a složitosti evoluce po obrazy na noční obloze, krásu váz, Bachovu hudbu a umění Jacksona Pollocka, v rozšířeném vydání knihy Vesmír plný umění se vydáváme na výzkumnou cestu úžasného záběru, na níž odhalíme, jak je naše existence a kultura utvářena a ovlivňována hlubokou fyzikální a matematickou strukturou vesmíru.


Autor zkoumá těsné souvislosti mezi naším estetickým cítěním a podstatou vesmíru, přičemž zpochybňuje obecně uznávaný názor, že náš smysl pro krásu je ničím nespoutaný a svobodný. Kniha staví příběh lidské tvořivosti a myšlení do nového světla a zabývá se přitom tak různorodými tématy, jako je jazykový instinkt či původ a význam barev v přírodě. Objasňuje, proč dělíme čas na různé úseky, odkud pramení zdroje našeho zalíbení v krajinomalbě a zda počítačem vytvořené umění je skutečně uměním. Kniha je příspěvkem k debatě o významu a důsledcích spojitostí mezi uměním a vědou.
Fascinující a dnes již klasická kniha Johna Barrowa z roku 1995, byla aktualizována a rozšířena a v češtině vychází s předmluvou astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara.

Vychází 14. 8. 2013, EAN: 9788074623332
pevná vazba s přebalem, 376 stran + 16 stran barevné přílohy, běžná cena: 348 Kč
Originální název: The Artful Universe Expanded, Second Edition
Přeložil: Martin Krejza

O autorovi:
John D. Barrow se narodil v roce 1952 a je profesorem matematických věd a ředitelem Millennium Mathematics Project na Cambridgeské univerzitě, profesorem geometrie na Gresham College a členem Královské společnosti. Hlavní oblastí jeho vědeckého zájmu je kosmologie. Napsal mnoho vysoce ceněných knih o  podstatě a významu moderních trendů ve fyzice, astronomii a  matematice, například The Anthropic Cosmological Principle (1988), The Book of Nothing (2002) nebo 100 Essential Things You Didn’t Know You Didn’t Know: Math Explains Your World (2010). Je rovněž autorem divadelní hry Infinities (Nekonečna) a v roce 2008 obdržel Faradayovu cenu Královské společnosti za šíření výsledků vědy.

„Eklektická studnice vědění… Ponořte se do ní na libovolném místě nebo ji čtěte od začátku do konce, ale určitě si ji přečtěte.“
Journal of Physics

„Získá si vás… odmění vás… potěší vás… Zaujme stejně umělce, vědce, historika, sociologa jako obyčejného čtenáře.“
Astronomy and Space

Foto: Nakladatelství Jota