August Sedláček – Historické pověsti lidu českého

Kniha Historické pověsti lidu českého představuje výběr z českých pověstí od 11. do 16. století, jak je sepsal August Sedláček (1843 – 1926), významný český historik, genealog a heraldik. Dočteme se zde například o Krokovi a jeho dcerách, Neklanovi a Vlastislavovi, utrpení svaté Ludmily, Dívčí válce, o dobytí Děvína a povraždění dívek, Horymírovi, svatbě na Karlštejně, Palečkovi, erbu města Klatov, bílé paní krumlovské, kouzelníku Žitovi a podobně.


Historie českého státu je delší než tisíc let a jen její malou část jsme schopni popsat přesně. Mnoho událostí stále je, a nejspíš navždy bude, zahaleno tajemstvím. Střípky informací o nich ale získáváme z lidové slovesnosti. Sběratelů dávných legend o odvážných panovnících, soubojích rytířů, lásce, zradě, nenávisti a všemožných strastech pronásledujících naši zem bylo nespočet. Většina z nich se soustředila jen na určitý úsek našich dějin nebo pouze na historii nějakého regionu. To však není případ Augusta Sedláčka. Jeho publikace je skvělým a velmi čtivým pokusem o zmapování více než šesti set let dějin.
Tento uznávaný spisovatel se narodil v Mladé Vožici, kde také začal chodit do školy. V roce 1850 se přestěhoval s rodiči do Počátek, kam byl jeho otec přeložen jako soudce nově zřízeného okresního soudu. V letech 1863 až 1867 studoval na filosofické fakultě v Praze. Podobně jako Zikmunda Wintera i Sedláčka nejvíce inspiroval archivář Josef Emler.
Poté působil jako středoškolský profesor dějepisu (zpočátku též latiny, češtiny a němčiny) v Litomyšli (1867 – 1869), v Rychnově nad Kněžnou (1869 – 1875) a v Táboře (1873 – 1899). Po ovdovění v roce 1899 odešel do penze a přestěhoval se do Písku, kde pracoval jako městský archivář. V roce 1922 se oženil podruhé a o čtyři roky později zemřel.
Sedláček již od mládí tíhl k historické topografii a ke kastelologii. Přípravou patnáctidílného monumentálního díla Hrady, zámky a tvrze království Českého strávil přes dvacet let, ale z důvodů nakladatelských vycházelo po celý jeho život a dovydáno bylo teprve posmrtně. Při práci v archivech shromáždil nepředstavitelné množství materiálu (jen genealogická a topografická kartotéka má přes 400 000 lístků), řada knih zůstala načrtnuta pouze v rukopisných torzech.
Sedláčkova kniha Historické pověsti lidu českého vychází po dvanácti letech od posledního vydání a vydává ji – s novým obalem – pražské Nakladatelství Omega.

Počet stran: 280, cena: 199,- Kč

Další informace: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega