Alastair Bonnett – Ztracená místa, dávná města a jiné záhady na mapě světa

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Cestopisy: Alastair Bonnett – Ztracená místa, dávná města a jiné záhady na mapě světa. Turistický průvodce? Sociologická studie? Geografická příručka? Historická esej? Filozofické zamyšlení? Výrazů, jimiž se dá charakterizovat kniha Alastaira Bonetta, je celá řada.

image001
Poznejte 47 neobvyklých míst po celém světě – od Leningradu na chladném severu po Mekku v rozpálené poušti, od vod Bengálského zálivu po hory střední Ameriky, od míst obecně známých až po taková, jež zná jen pár místních domorodců. Navštivte lokality, které nikdy neexistovaly, ačkoliv jsou běžně k nalezení v mapách (Písečný ostrov), nebo ty, kde živí koexistují se zemřelými (Severní hřbitov v Manile). Dozvíte se o místech, kolem nichž lidé denně jezdí do práce, a nikdy si jich nevšimli (Dopravní ostrůvek), o místech, o která nikdo nestojí (Bir Tawil), i o těch, která existovala »jen jako« (Arne). Autor vám přiblíží mnohá další podivuhodná místa – a věřte, že až knihu dočtete do konce, budete už navždy studovat mapy jinýma očima.
Autor odhaluje někdy překvapivé skutečnosti, jež zřejmě nabourají některé představy o světě, které jsme měli za dané, a zároveň nás vybídne k zamyšlení nad naším vlastním »místem« na zemi. Protože i moderní doba má svá tajemství.

krizovka1-2015

Ztracená místa, dávná města a jiné záhady na mapě světa
pevná vazba s přebalem, 288 stran, cena: 328,- Kč
Originální název: Unruly Places: Lost Spaces, Secret Cities, and Other Inscrutable Geographies
Přeložil: Jan Sládek
Vychází také jako e-kniha

O autorovi:
Alastair Bonnett se narodil v roce 1964 a přednáší sociální geografii na univerzitě v anglickém Newcastlu. Je autorem řady příspěvků do časopisů o historii a geografii, zabývá se i světovou populací a problémy rasismu. Na konci devadesátých let pracoval také jako editor avantgardního psychogeografického časopisu Transgressions: A Journal of Urban Exploration.

„Kronika zapomenutých, neznámých, utajených pokladů na mapě Země…“
The Daily Beast

Foto: Nakladatelství Jota