Alan Marshall – Už zase skáču přes kaluže

Když jsem zahlédla tento titul v nabídce Portálu, hned jsem si vzpomněla, že kdysi dávno jsem viděla stejnomenný film a věděla jsem, že se mi film líbil, i když už přesně nevím o čem byl. Takže jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Na film si pořád nepamatuju, ale kniha se mi moc líbila. Po přečtení zůstal ve mně pocit, že když něco opravdu chci, tak to dokážu.

uz zase skacu

Alan vyrůstá s rodiči a dvěmi sestrami v Austrálii na venkově. Chvíli poté, co začal chodit do školy, dostal dětskou obrnu. Těžko říct, zdali by to dopadlo líp, kdyby lékaři věděli jak ho přesně léčit. Rodiče ho později odvezli do nemocnice, kde podstoupil dlouhou léčbu, po které měl jednu nohu úplně bezvládnou a druhou mohl použít pouze jako lehkou podporu. Alan se naučil chodit dobře o berlích a v knize vypráví, jak si neuvědomoval, že je jiný, že je mrzák. Chtěl se vyrovnat svým kamarádům, a tak dělal vše proto, aby to dokázal. Měl obrovské štěstí na rodiče a na nejlepšího kamaráda Josku. Alanův otec pracoval u koní. Krotil je a vysvětloval Alanovi, proč už nikdy nebude jezdit na koni. A co myslíte, že udělal Alan? Samozřejmě, že se to naučil. Trvalo to dlouho, ale dokázal to. Nevzdal se a vždy, když spadnul, zkoušel to znovu a znovu. Popisuje svá klučičí dobrodružství s Joskou a také se soustředí na okolí. Je zde krásný popis krajiny a žití v té době.

1970-7-Dlouhy

Celkově se to dobře četlo a velmi jsem vnímala sílu toho malého kluka, který překonal předsudky okolí a dokázal spoustu věcí, které neuměli ani zdraví kluci. Je to hodně inspirativní až místy dojemné. Obdivovala jsem postoj rodičů, kteří ho podporovali, i když se o něj báli, ale před Alanem to nedali najevo. Alan má v sobě tolik odvahy, houževnatosti a vytrvalosti, že si to nedovedu ani představit. Nikdy se nemoci nepoddal a ani neuvažoval, že je jiný. Jenom okolí mu to někdy přípomínalo. Je to o vnitřní síle a nadhledu malého chlapce, který se dívá na věci zpříma a zdolává překážky jednu přes druhou s jasným cílem, že to dokáže. Nepochybuje o sobě. Takové přesvědčení by potřeboval každý z nás. Začněte přečtením této knihy, která vám dodá odvahu a ukáže vám, jak je život krásný.

Hodnocení: 80%

Více infa: https://obchod.portal.cz/beletrie/uz-zase-skacu-pres-kaluze/

Foto: Nakladatelství Portál