V divadlech ABC a Rokoko se zkouší Listopad a Burundanga

V pondělí 31. března se v divadlech ABC a Rokoko začaly zkoušet poslední premiéry letošní sezony. Zakončí ji dvě současné komedie – v Divadle ABC to bude v režii Petra Svojtky inscenace Listopad. Hlavní roli ztvární Michal Dlouhý a premiéra je plánována na 7. června. O týden později, 14. června, uvede Divadlo Rokoko španělskou komedii Burundanga v režii Ondřeje Zajíce.


„První červnovou premiérou bude velmi nekorektní politická fraška Listopad, jejímž autorem je David Mamet, jeden z nejlepších současných amerických autorů. Je to skvěle napsaná hra, má velký komediální potenciál a, ačkoliv je kontroverzní, věříme, že čeští diváci jí budou skvěle rozumět,“ říká režisér Petr Svojtka.


Hra Davida Mameta, který je pro zajímavost autorem scénářů k filmům Vrtěti psem nebo Hannibal, nás zavede do Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith (Michal Dlouhý) připravuje na novou prezidentskou volbu, ve které jsou ovšem jeho šance na znovuzvolení »stejně nízké jako Ghándího cholesterol«. Nehodlá se však vzdát bez boje a svou chystanou kampaň opře o novou interpretaci oslav Dne díkůvzdání, která by mu měla získat patřičný kapitál od »zainteresovaných« kruhů. Na scénu tak přicházejí krocani, moderní indiánský náčelník a také prezidentova výstřední autorka projevů, která si z Číny přiveze nejen adoptované miminko, ale i ptačí chřipku. Mametova komedie vtipně a břitce komentuje stav současné vysoké politiky i mnohé společenské nešvary, se kterými se dnes a denně setkáváme.
Poslední premiéra sezony se odehraje 14. června v Divadle Rokoko. Jedná se o bláznivou komedii o lesku a bídě současného terorismu s názvem Burundanga, která velmi nevážně pojednává o jedné z největších hrozeb naší doby. Autorem hry je Jordi Galceran, režie se ujme Ondřej Zajíc a v hlavní roli uvidíte Evellyn Pacolákovou.


Studentka (Evellyn Pacoláková) nechtěně otěhotní a není si úplně jistá, jestli otec dítěte je ten pravý. Sice si ho vybrala proto, že má bezpečné a trochu nudné povolání  IT technika a sám není naprosto ničím výjimečný, jenomže jeden nikdy neví. A když má kamarádku farmaceutku a po ruce drogu burundangu, známější spíše pod názvem skopolamin – tedy droga pravdy, je velmi lákavé ji použít a mít naprostou jistotu, co je její vyvolený zač. Jenomže, jak už to v takových situacích bývá, dozví se mnohem víc, než si původně přála. Její přítel je totiž zřejmě terorista. A od tohoto momentu se rozjíždí kolotoč bláznivých situací, v nichž se jedná o únosy, výkupné a možnou likvidaci separatistické organizace ETA, ale také o lásku a důvěru. Výborně napsaná situační veselohra líčí teroristy spíše jako zoufalce, kteří moc rozumu nepobrali, a kteří se nakonec chytí do vlastní pasti.

David Mamet
Listopad

Režie: Petr Svojtka
Překlad: Ester Žantovská
Dramaturgie: Jiří Janků
Výprava: Jaroslav Milfajt
Hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Jaroslav Vlach, Lenka Zbranková a Zdeněk Vencl
Premiéra 7. 6. 2014 v Divadle ABC

Jordi Galceran
Burundanga

Režie: Ondřej Zajíc
Překlad: Ivan Jergl
Dramaturgie: Věra Mašková
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Vladivojna La Chia
Hrají: Evellyn Pacoláková, Henrieta Hornáčková, Tomáš Novotný, Radim Kalvoda a Jiří Klem
Premiéra 14. 6. 2014 v Divadle Rokoko

Foto: Městská divadla pražská