Švandovo divadlo otevře dveře, zve na prohlídky i na Dášeňku

Tradiční Den otevřených dveří proběhne ve Švandově divadle v pondělí 16. září od 9 do 21 hodin. Prohlídkový den pro děti, dospělé i školní výpravy se letos odehraje ve znamení Krakatitu, divadelní adaptace známého románu Karla Čapka, která koncem měsíce zahájí u Švandů podzimní sezónu.  Rolí průvodců – tentokrát v převlecích za »šílené vědce« – se opět ujmou herci, kteří jsou v divadle doma. Akci podpořila skupina PPF, která v tuzemsku systematicky rozvíjí zajímavé projekty z oblasti kultury a umění.


„Divadlo tentokrát poznáme jako laboratoř, kde se mísí smích a pláč v jedné baňce,“ říká Kateřina Vodáková z marketingu divadla. Podle ní čekají návštěvníky výbušné zážitky i elegance první republiky, známé postavy z Čapkových děl a také malá foxteriérka Dášeňka. Na kus řeči se prý zastaví dokonce i sám spisovatel Karel Čapek: Právě ve Švandově divadle se totiž seznámil se svou životní láskou Olgou Scheinpflugovou.
Kromě oblíbených návštěv zákulisí je letos na programu také setkání s inženýrem Prokopem, hlavním hrdinou Krakatitu, v jehož laboratoři čeká na zvědavé hosty tajemná rovnice. „Poprvé ukážeme také důmyslně vymyšlenou scénu této inscenace, kterou tvoří kulisa třípatrového činžáku doplněná projekcemi,“ dodává Vodáková.

Slevy, workshopy i explozivní program v suterénu
Své nejlepší kousky předvedou také zvukaři, osvětlovači, maskérky, garderobiéra a jevištní technika. Chybět nebudou ani dárky, soutěž a zajímavé slevy na vstupenky (1 + 1 zdarma). Představí se také Workshopy Švandova divadla. Už od 25. září tu opět začnou herecké, žonglérské, maskérské, scénografické, fotografické, pohybové i loutkářské dílny a kurzy. Svoje profesionální rady a zkušenosti v nich letos všem zájemcům o divadelní umění předají třeba herečky Kristýna Frejová, Martina Krátká nebo stálý host divadla, výtečný soubor Buchty a loutky.
Právě Buchty a loutky, Divadlo Letí a Dětské divadelní studio, které také u Švandů celoročně hostují, připraví pro Den otevřených dveří explozivní program v suterénním Studiu a promění je tak ve »výzkumné pracoviště«. Fungovat bude i oblíbená Kafárna, kde v 17.15 hodin začne program Literární kavárny.
Prohlídky divadla začínají každou celou hodinu. Čas od 9 do 13 hodin je vyhrazen pro školní výpravy. Od 16 do 20 hodin se pak dveře otevřou všem dalším příznivcům divadla a jeho alchymie.

Podrobnosti se lze dozvědět na: www.svandovodivadlo.cz/Denotevrenychdveri

Foto: Švandovo divadlo