Řeči léčí je první premiérou Vojtěcha Štěpánka v NDM

Posledním činoherním titulem, který činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) uvede v sezóně 2017 / 2018 na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava, je česká premiéra inscenace Řeči léčí. Hra vypráví silný příběh, který vychází z reálných historických událostí. Inscenaci poprvé nastuduje se souborem činohry jeho nový šéf Vojtěch Štěpánek, jenž se své funkce ujal začátkem tohoto roku.

rl1

Píše se rok 1904 a Carl Gustav Jung (František Strnad) pracuje jako klinický psycholog ve švýcarském Burghölzli. Jeho žena Emma (Pavlína Kafková) čeká první dítě a kariéra později slavného lékaře teprve začíná nabírat na obrátkách, když se v jeho péči ocitá Sabina Spielreinová (Petra Lorencová). Dívka rusko-židovského původu se záchvaty hysterie, již se Jung rozhodne léčit pomocí zcela nových a neotřelých postupů, si však s lékařem brzy porozumí natolik, až spolu navážou hluboce intimní vztah. K prolomení hranice mezi pacientkou a milenkou Junga přivede i setkání se zcela neotřelým pojetím lidské psychologie v podání mladého a kontroverzního psychologa Otty Grosse (Robert Finta). O Jungových léčebných úspěších se následně dovídá i věhlasný Sigmund Freud (Jan Fišar), který se o Junga začne zajímat jako o svého nástupce. Ve chvíli, kdy ale Freud odhalí Jungův etický prohřešek, začíná silný příběh rozkolu dvou otců psychoanalýzy, v jehož středobodu stojí osudová žena…

rl6

Téma jako by se zdálo naprosto ideálním výchozím materiálem pro tvůrčí metodu předního soudobého dramatika, spisovatele a libretisty Christophera Hamptona – v roce 2002 jej zpracoval ve hře The Talking Cure (Řeči léčí), do češtiny pak text přeložil o několik let později Milan Lukeš. „Inscenace zdůrazňuje zejména divadelní kvality předlohy – důraz je položen na rozehrání dramatické situace prostřednictvím hereckého stylu ‚na blízko‘, dále na představení důmyslné jevištní metafory a v neposlední řadě na zaujetí diváka prostřednictvím prvků rozličných divadelních žánrů – dramatu, ale i komedie. Byť inscenace ve značné míře vychází z realistické fabule příběhu, dochází v určitých momentech ke zhušťování v rovině času i prostoru. Před divákem tak vyrůstá svět, který je univerzálním hracím prostorem, sloužícím pro zobrazení strhujícího milostného příběhu mezi Spielreinovou a Jungem, stejně jako pro zachycení postupného (ale tvrdého) rozkolu mezi Jungem a Freudem,“ uvádí dramaturg Adam Gold.

rl5

Inscenace Řeči léčí, kterou Národní divadlo moravskoslezské uvede v české premiéře, je první režií Vojtěcha Štěpánka, nového uměleckého šéfa činohry NDM: „Jsem rád, že naše první vzájemné setkání s herci NDM proběhlo na komorní úrovni, měli jsme tak více prostoru pro to se vzájemně poznat a měli jsme i dost času pracovat pečlivě a detailně. Tuším, že pro ně bylo asi neobvyklé, že jsem schopen stále něco měnit, že to, co jsme udělali včera, neplatí provždy, ale poslouží k tomu dostat se zítra ještě dál. Zkoušení je živý proces a je potřeba stále pochybovat. Jsem rád, že herci na tento způsob práce přistoupili. Příběh o tomto zkoušení je opravdu pozoruhodný. Velmi se těším na další práci,“ dodává Štěpánek.

rl8

Premiéra se uskuteční 20. dubna v 19.00 hodin na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava.

Foto: www.ndm.cz / Radovan Šťastný