Premiéře hry MARAT/SADE bude předcházet výstava

Deset dní před premiérou nové inscenace Janusze Klimszy MARAT/SADE proběhne vernisáž výstavy fotografií se stejným názvem a podtitulem Divadelní šílenci objektivem Radovana Šťastného.


Radovan Šťastný fotí divadelní prostředí od té doby, co začal fotografovat – tedy od roku 1993. Začal v Divadle Petra Bezruče, dnes fotí pro pardubické divadlo, pro Divadlo v Dlouhé a další pražská divadla. Je dvorním fotografem činohry Národního divadla moravskoslezského, s jehož herci připravil sérii stylizovaných fotografií. Vernisáž putovní výstavy MARAT/SADE se uskuteční 24. října 2011 v 18 hodin v Klubu Atlantik. Výstava na tomto místě potrvá do 4. listopadu 2011. Organizátorky akce Elišky Novákové jsme se zeptali, kde všude bude možné fotografie vidět. „V Ostravě budou tyto fotky vystaveny ještě v Galerii Sokolská a v pasáži Knihovny města Ostravy. Pak Ostravu opustí a přesunou se postupně do Opavy, Bohumína, Frýdku – Místku, Havířova a Karviné.“


Herci František Strnad, Petra Lorencová, František Večeřa, David Viktora, Miroslav Rataj, Tomáš Jirman, Marie Logojdová, Petr Houska, Robert Urban, Andrea Mohylová, Veronika Lazorčáková, Dalibor Dufek, Vladimír Polák, Lada Bělašková, Hana Fialová, Jaroslav Rusnák, ale i režisér inscenace Janusz Klimsza, kteří jsou právě ve finále zkoušek divadelní inscenace MARAT/SADE, jenž bude mít premiéru ve čtvrtek 3. listopadu 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona, se stali modely fotografa Radovana Šťastného, kterého jsme se zeptali, jak se herci chovají v ateliéru. „Na vystavených fotografiích jsou herci v rolích bláznů, které ve hře MARAT/SADE hrají. Herci se v ateliéru dlouho nezdrží. Se spoustou lidí se strašně nadřu, ale v tomto případě se dá říci, že se tam střídají jak na běžícím pásu. Když po nich totiž člověk něco chce, umí to udělat. Mají celou škálu výrazů, které jsou schopni na požádání předvést, takže bláznivé výrazy jsou pro ně maličkost. V tohle ohledu to proto byla velmi příjemná práce,“ odpovídá Šťastný. Kromě vystavených fotografií, kde jsou herci činohry Národního divadla moravskoslezského a jejich režisér stylizováni jako bizarní blázni, se bude na vernisáži promítat experimentální film Studie-II-Hallucinationer z roku 1952 autora divadelní hry MARAT/SADE a režiséra Petera Weisse.

MARAT/SADE
»Pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata předvedené divadelním souborem blázince v Charentonu za řízení markýze de Sade«, tak zní celý název této pozoruhodné hry, kterou napsal výtvarník, filmový režisér a divadelní autor Peter Weiss. Vtipně vyšel ze skutečných událostí a napsal brilantní tragikomedii o střetu nelítostného »revolučního« diktátora (Marat) s člověkem absolutní svobodomyslnosti (Sade). »Božský« markýz de Sade se v ní rozhodne s chovanci ústavu nastudovat vlastní hru o zavraždění radikálního revolucionáře Marata. Atmosféra představení je postupně stále výbušnější, »herci« se začínají vymykat kontrole, ředitel ústavu se zběsile snaží udržet pořádek, uprostřed všeobecného třeštění se vítězně usmívá de Sade.

MARAT/SADE
Divadelní šílenci objektivem Radovana Šťastného

24. 10. – 4. 11. 2011
Klub Atlantik (Čs. legií 7, Ostrava) – vernisáž 24. 10. 2011 od 18 hodin

8. 11. – 30. 11. 2011
Dům kultury města Orlové (Osvobození 797, Orlová – Lutyně)

1. 12. 2011 – 31. 12. 2011
Pasáž Knihovny města Ostravy (28. října 2, Ostrava)

13. 1. 2012 – 17. 2. 2012
Galerie Sokolská (Sokolská 26, Ostrava)

1. 3. – 30. 3. 2012
K3 Bohumín (Studentská 781, Bohumín)

Foto: Národní divadlo Moravskoslezské / Radovan Šťastný