Po úspěchu na pražské Nové scéně bude Gottland k vidění v Ostravě

Úspěšná divadelní adaptace stejnojmenné knihy reportáží polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła se bude hrát v listopadu jen ve čtvrtek 10. listopadu 2011 a to za osobní účasti autora.


Kniha reportáží polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła získala řadu prestižních literárních cen (mimo jiné Evropská knižní cena) a záhy po svém vydání se stala bestsellerem v Polsku i u nás. Převést Szczygiełovo skvělé dílo do divadelní řeči se rozhodli režisér Jan Mikulášek a dramaturg Marek Pivovar, a to v české premiéře pro Národní divadlo moravskoslezské.
Gottland měl premiéru 20. ledna tohoto roku za osobní účasti Mariusze Szczygieła, který o inscenaci v zápětí napsal: „Představivost a nápady pana Mikuláška jsou původní, svěží, nečekané. Prostě – pro mne – je vizionář. Skvostné divadlo. Lepší jsem v Čechách neviděl.“ V rolích postav dobře známých z české a československé historie, jakými jsou Lída Baarová, Tomáš Baťa, Jan Procházka, Marta Kubišová, Karel Gott a mnozí další, se na scéně střídají Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Marie Logojdová, Gabriela Mikulková, Daniela Kupčíková, Kateřina Vainarová, Tomáš Jirman, David Viktora, Petr Houska, Vladimír Čapka, Miroslav Rataj, František Večeřa, Jiří Sedláček, Marcel Školout a Pavel Liška.


Inscenace vzbudila velký zájem diváků i divadelní kritiky v Praze, kde se Gottland hrál na beznadějně vyprodané Nové scéně Národního divadla v rámci přehlídky Ostrava v Praze (22. října 2011). Ve čtvrtek 10. listopadu 2011 je Gottland uváděn v Ostravě v rámci přehlídky Polské dny a Mariusz Szczygieł, který bude tentýž den v knihkupectví Librex besedovat o své poslední knize Udělej si ráj, se na něj již těší. „Konečně si to představení užiju bez premiérové nervozity a budu mít možnost si jej lépe vychutnat a zapamatovat,“ dodává.

Gottland
Gottland je souborem reportáží mapujících posledních sto let československé a české historie. Zabývá se osudy např. Tomáše Bati, Lídy Baarové, spisovatele Jana Procházky, Marty Kubišové nebo skupiny Golden Kids. Věnuje se také lidem, na něž jsme již zapomněli, jako je například autor největšího Stalinova pomníku na světě, stojícího kdysi na pražské Letné, Otakar Švec.

Mariusz Szczygieł
Polský novinář a spisovatel, čechofil propagující ve své vlasti současnou českou kulturu i zvyky. Vystudoval Ekonomické lyceum Štefana Žeromského v Legnici (1985) a politické vědy a žurnalistiku na Varšavské univerzitě (2000). Jako šestnáctiletý se stal dopisovatelem skautského týdeníku Na przełaj. Jeho cyklus reportáží »Rozhřešení«, které v tomto týdeníku publikoval, vyvolal tak velkou odezvu čtenářské obce, že se Na przełaj stalo v letech 1986–1987 jedním z nejčtenějších polských týdeníků pro mládež a Szczygieł jedním z nejznámějších polských novinářů. Společně s generačními souputníky Wojciechem Tochmanem a Jackem Hugo-Baderem je jmenován ve všech zahraničních antologiích věnujících se polskému umění reportáže. Od roku 2001, poté co ukončil spolupráci s TV Polsat, se věnuje kultuře a historii Československa, respektive České republiky. Na podzim 2006 publikoval knihu esejistických reportáží Gottland mapující posledních sto let české historie. V současné době žije Mariusz Szczygieł v Polsku.

Foto: Divadlo Jiřího Myrona