Ostrava přivítá věhlasného baletního pedagoga Michaela Messerera

Nejnovější trendy světového baletu předá ostravským tanečníkům vynikající baletní pedagog Michael Messerer. Po ostravském působení světoznámých choreografů Philippa Talarda a Erica Trottiera, díky kterým v Národním divadle moravskoslezském (NDM) vznikly ceněné inscenace Padající andělé a Zázrak v tichu, se šéfovi baletu Igoru Vejsadovi podařilo získat ke spolupráci dalšího mistra oboru, věhlasného baletního pedagoga Michaela Messerera. V týdnu mezi 20. a 24. srpnem 2012 tak členové baletního souboru NDM dostanou mimořádnou příležitost načerpat nové zkušenosti od uznávaného pedagoga, který díky své kariéře v Rusku a následné praxi po celém světě slučuje ve své práci to nejlepší z tradice ruského i západního baletního umění.


„Tohoto významného pedagoga klasického baletu jsem osobně poznal v Monaku, kde jsme se také domluvili na spolupráci. Přes vytíženost pana Messerera se nakonec podařilo dojednat termín návštěvy, za což jsem opravdu rád. Pro členy našeho souboru jde o naprosto mimořádnou příležitost setkat se s takovou osobností, a načerpat tak zkušenosti nejen profesionální. Podle mého názoru je totiž nezbytné, aby soubor neustále rostl nejen umělecky, ale i lidsky. Taková setkání formují osobnost tanečních umělců, kteří si pak tyto zkušenosti odnášejí do dalšího uměleckého života. Jsem přesvědčen, že návštěva pana Messerera a jeho zdejší, byť poměrně krátké působení je významnou událostí nejen pro Národní divadlo moravskoslezské, ale pro celý region,“ uvádí šéf baletu Igor Vejsada.

Michael Messerer
Jeden z nejlepších světových baletních pedagogů se narodil v roce 1948 do velké taneční dynastie v Moskvě, kde pak začínal jako student baletní školy Velkého divadla (Bolšoj Těatr) a později působil jako baletní pedagog na GITIS (Ruské divadelní akademii). Díky následnému mnohaletému působení po celém světě tak jeho způsob výuky klasického baletu slučuje to nejlepší z ruského i západního baletu.
Jako pedagog byl přizván ke spolupráci mnoha tanečními soubory a vyučoval tak balet dosud na mnoha školách, institucích a divadlech po celém světě (American Ballet Theatre, Paris Opera Ballet, Maurice Béjart’s Ballet, Monte Carlo Ballet, The Australian Ballet, Berlin Ballet, Munich Ballet, Tokyo Ballet, Ballet of Teatro alla Scala in Milan, Rome Opera Ballet, Ballet of Teatro San Carlo in Naples, Florence Opera Ballet, Ballet of Teatro Reggiо in Turin, Ballet of Teatro Arena in Verona, Ballet of Teatro Colon in Buenos Aires, Moscow Stanislavsky Ballet, English National Ballet, Birmingham Royal Ballet, Royal Danish Ballet, Royal Swedish Ballet, Chicago Ballet, Turkish State Ballet, Hungarian National Ballet a National Ballet of Marseilles, Royal Ballet School and English National Ballet School in London, The Australian Ballet School in Melbourne, School of Teatro alla Scala). Více než 25 let působil jako baletní pedagog v Královském baletu londýnské Royal Opera House v Covent Garden, se kterým absolvoval turné mj. po USA, Japonsku, Austrálii, Německu, Dánsku, Řecku, Izraeli, Argentině, Itálii, Číně, Rusku, Norsku, Singapuru a Koreji.
V květnu 2009 byl Michael Messerer jmenován šéfem baletu Michajlovského divadla v Sankt Petěrburgu, kde nyní působí jako hlavní hostující baletní mistr.
K jeho tamějším inscenacím patří Labutí jezero (2009, nominace na ocenění Zlatá maska v kategoriích Nejlepší baletní inscenace a Nejlepší práce choreografa), Laurencia (2010, nominace na cenu Asociace britských kritiků v kategorii Nejlepší baletní inscenace), Don Quixote (2012).

Foto: Národní divadlo moravskoslezské