Olga Jelínková jako Ariel aneb Vysoká cé ve stavu beztíže ve Fibichově Bouři

Premiéra Fibichovy opery Bouře proběhne v ostravském Divadle Antonína Dvořáka 1. prosince od 18.30 hodin. Postavu vzdušného ducha Ariela ztvární Olga Jelínková se všemi hlasovými, ale i fyzickými nároky role.

ariel-olga-jelinkova-foto-martin-popelar
Libreto Jaroslava Vrchlického vzniklo na základě sujetu stejnojmenné dramatické pohádky Williama Shakespeara a se odehrává na tajemném ostrově s jeho vzdušnými obyvateli, kde ušlechtilost vítězí nad přízemní zlobou.
Hudební jádro opery Bouře Zdeňka Fibicha ovšem vzniklo na motivy intimního deníku, který je milostnou historií vztahu skladatele a své studentky Anežky Schulzové. Například je známo, že z některých dřívějších drobných Fibichových skladeb (Dojmů) věnovaných popisu Anežčiny osoby byl převzat nadpozemsky průzračný motiv právě pro postavu Ariela (Dojem č. 94), kterého ztvární přední česká koloraturní sopranistka Olga Jelínková právě v této opeře.
Olga Jelínková se musí jednu chvíli v rámci inscenační náplně své role jako správný »vzdušný duch« vznášet dokonce několik metrů nad zemí. Role vyžaduje spoustu odvahy, především té psychické: „Než přijde můj výstup, jsem prvních dvacet minut opery zavěšená na kole v provazišti v ohromné výšce,“ popisuje záludnosti partu Olga Jelínková. „Při tom všem musí hlas této »nadzemské« poloze odpovídat – měl by znít jako »shůry«, čistý jako paprsek. Motiv Ariela je nádherným perlivým motivem harf a smyčců.“
Premiéry opery Bouře se konají 1. a 3. prosince v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Foto: www.ndm.cz / Martin Popelář