Vánoční album Janka Ledeckého slaví dvacet let!

Letos je tomu přesně 20 let od vydání vánočního alba Janka Ledeckého Sliby se maj plnit o Vánocích a 9 dalších…. Mimořádný hudební projekt vznikl na základě úspěchu stejnojmenné písně, která patří do zlatého fondu české pop-music. Janek Ledecký si tímto pro mnohé nezapomenutelným singlem a později celým albem navždy »předplatil« místo v české vánoční klasice. Nyní, ke svému dvacátému výročí, dostává album pod názvem Sliby se maj plnit o Vánocích – 20 let novou grafickou podobu, kterou má na svědomí Jankův syn Jonáš. Jako každý rok zazní písně z alba také na tradičním vánočním turné, které odstartovalo 26. listopadu v Kladně.

ilustrace_jonas_ledecky_mail
„Na začátku jsem vůbec nevěděl, jakou techniku zvolím. Ale přemýšlel jsem o akvarelu nebo kvaši. Od vydavatelství jsem měl jako zadání klasickou komiksovou stylizaci, ale pak jsem jim to rozmluvil. Přišlo mi, že by to zabilo vánoční náladu alba… Nakonec jsem zvolil kresbu tuší, kterou jsem pak domaloval v počítači,“ komentuje nové grafické podání Jonáš Ledecký, tvůrce úspěšných komiksů Karel IV. Pán světa či KIWI.

obal_alba_mail
Kromě samotného obalu, kde vyobrazil svého otce, najdete Jonášovy ilustrace také ve výpravném bookletu coby grafický doprovod dokreslující sváteční atmosféru písní. Písní, které můžeme bez nadsázky označit jako dnes již klasický hudební doprovod nejkrásnějších svátků v roce. Ostatně mladší posluchači dokonce považují Jankovy písně za lidové koledy, které pro ně již od narození patří k Vánocům stejně neodmyslitelně, jako stromeček, kapr či prskavky a pro tisíce rodin v celé zemi se staly nedílnou součástí pevných tradic.
Fakt, že je toto album jednoduše fenoménem dokazuje mimo jiné i to, že původní CD Sliby se maj plnit o Vánocích a 9 dalších se později rozrostlo ještě o dvě novinky a bylo vydáno pod názvem 12 vánočních nej…. Postupně vznikly tři videoklipy a také filmový dokument Jak se dělají sliby a to ostatní…. Byla vydána též speciální edice CD+DVD. A v roce 2011 měl svou premiéru muzikál na motivy vánočních písniček Janka Ledeckého nazvaný Vánoční zázrak.

janek-ledecky-vanocni-turne-2016
Svébytným fenoménem je i Jankovo každoroční vánoční turné, které stejně jako samotné album letos slaví 20. výročí. Pod názvem Sliby se maj plnit…i po dvacáté s ním Janek Ledecký zavítá do celkem třiadvaceti českých měst, přičemž některé z koncertů jsou již s předstihem vyprodány. V Praze vystoupí Ledecký 15. prosince ve Velkém sále legendární Lucerny.

Vánoce 2016 Janek Ledecký – Sliby se maj plnit…i po dvacáté
26. 11. – Kladno – koncert v kostele + rozsvícení Vánočního stromku
27. 11. – Jihlava
28. 11. – Plzeň, Měšťanská beseda
29. 11. – Říčany, Kulturní centrum Labuť
30. 11. – Uherské Hradiště, Dům kultury
2. 12. – Aš, Kulturní centrum LaRitma
3. 12. – Ústí nad Orlicí, Kongresový sál Měšťanského pivovaru
4. 12. – Doksy, Kino
5. 12. – Pardubice, Východočeské divadlo
6. 12. – Frýdek Místek, Dům kultury
7. 12. – Brno, Kulturní centrum Semilasso
10. 12. – Holýšov, sál Městského kulturního střediska
11. 12. – Hradec Králové, Dům kultury Aldis
13. 12. – Bílina, Městské divadlo
14. 12. – Šumperk, Dům kultury
15. 12. – Praha, Velký sál Lucerny
16. 12. – Pacov, Kino
17. 12. – Přelouč, Kino
18. 12. – Karlovy Vary, Národní dům
19. 12. – Litomyšl, Smetanův dům
20. 12. – Kolín, Městské divadlo
22. 12. – Strakonice, Dům kultury
23. 12. – Trutnov, Společenské centrum UFFO

Foto: Supraphon