Nové scéna přivítá Michaela Schumachera

Po roce se na Novou scénu opět vrací úspěšné představení souboru 420PEOPLE Affordance, jako vzácný host vystoupí i mistr taneční improvizace a člen Ballettu Frankfurt Michael Schumacher. Průběhem představení, které dává prostor nečekaným vpádům improvizačního umění  Michaela Schumachera,  si nemohou být jisti ani diváci ani samotní interpreti. Co se stane v příští vteřině, neví totiž ani hlavní aktér Schumacher. Překvapení, které visí nad představením od začátku do konce, dodává večeru zvláštní napětí, všichni musí být neustále »ve střehu«. Přijďte se podívat na Affordance 18. a 19. května od 20 hodin na Nové scéně Národního divadla.


„Živelný prvek improvizace a překvapení, který celé představení Affordance prostupuje, vychází z teorie, že věci si sami říkají o to, co s nimi máme udělat. Bez dlouhého přemýšlení po nich sáhneme, zmáčkneme je, vypijeme nebo je pohladíme. My nechá váme možnosti skryté v našem nejbližším okolí promlouvat skrze tanec. Působí na nás a ovlivňují naše projevy na jevišti přímo v daném okamžiku,“ říká autor konceptu, choreograf a umělecký vedoucí 420PEOPLE Václav Kuneš, který si s myšlenkou afordancí – zjednodušeně řečeno subjektivních pocitů a puzení, které v nás okolní předměty vyvolávají – stále pohrává.
Prvky nečekaného v choreografii přináší nejen vzrušující podívanou, ale také zvláštní nároky na interprety. „Improvizace na jevišti vyžaduje pečlivý tréning a obrovskou koncentraci, jak při zkouškách, tak při představení,“ dodává Kuneš.
Vedle hlavních protagonistů souboru 420PEOPLE, Nataši Novotné a Václava Kuneše a již zmiňovaného Michaela Schumachera, dlouholetého člena Ballett Frankfurt W. Forsytha, se na Nové scéně představí dalších sedm českých a zahraničních tanečníků. Letošní choreografie se od loňské premiéry liší také tím, že diváci uvidí další původně neuváděné části.
Affordance – 18. a 19. května od 20 hodin na Nové scéně Národního divadla.

Workshop
19. května 2011 proběhne pro zájemce workshop s  Michaelem Schumacherem, a to na téma improvizace.
Nová scéna, 14 – 17 hodin

Affordance
choreografie: Václav Kuneš
host: Michael Schumacher (USA)
hudba: Henry Purcell, Lajkó Félix, Katsui Yuji, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald & Duke Ellington, Amos Ben-Tal, Robert + Roland Lippok
tančí: Helena Arenbergerová, Zuzana Herenyiová, Václav Kuneš, Kenta Kojiri, Nataša Novotná, Milan Odstrčil, Štěpán Pechar, Michael Schumacher, Alexander Volný, Rei Watanabe

O tvůrcích
Václav Kuneš
Po absolutoriu na Taneční konzervatoři v Praze (1993) získal angažmá v Nederlands Danse Theater 2 a v roce 1998 v Nederlands Danse Theater 1 pod vedením J. Kyliána (do 2004). Spolupracoval s celou řadou předních choreografů (př. O. Naharin, H. van Manen, W. Forsythe, P. Lightfoot, M. Ek, J. Inger a další). Od roku 2004, kdy působí na „volné noze“, spolupracoval například s japonským choreografem S. Teshigawarou, za jehož duet Scream and Whisper spolu s Rihoko Sato obdržel ocenění Tanečník roku 2005 v Cannes ve Francii. Z dalších jmenujme M. Schumachera a C. Bos-Kroese (celovečerní představení Trilogy a účast na Holland Dance Festival 2005, 2007 a 2009). Jako choreograf působil v Laterně magice (Graffiti), NDT 2 (Perspective), Copenhagen International Ballet (Sweat Tears, Neen-ya), divadle Korzo (Paedocypris Progenetica – small fish), Station Zuid (Wishes and Fears, Ghost Note) v Holandsku. Ve finském filmu My Madness is my love – Impressions of Vaslav Nijinsky ztvárnil postavu mladého Nižinského. Spolupracoval s J. Kyliánem (např. Last Touch First, 2008), nebo s R. Bolem v jeho Bole& Friends gala’s. V roce 2010 vytvořil pro soubor Ballet de l’Opera National de Bordeaux titul Temporary Condition a svou choreografii Small Hour uvedl v Dominic Walsh Dance Theater v Houstonu v Texasu a nyní i ve švédském Skanes Dansteater. Jeho choreografii Neen-ya zařadil na svůj repertoár také Balet Jihočeského divadla (2010).

Michael Schumacher
Michael Schumacher se řadí mezi umělce, kteří byli odchováni klasickým a moderním tancem. V minulosti působil v řadě průlomových souborů, mezi nimi například Ballet Frankfurt, Twyla Tharp Dance, Feld Ballet, Pretty Ugly Dance Company nebo Magpie Music Dance Company. Jako tanečník, choreograf a učitel si Schumacher vypěstoval specifický přístup k žánru improvizace. Spolupracoval mimo jiné s řadou průkopnických hudebníků, jakými jsou například hráč na bicí Han Bennink, houslistka Mary Oliver nebo skladatel a hráč na violoncello Alex Waterman. V současné době žije v Amsterodamu a vede workshopy pohybové analýzy a improvizace po celém světě.

Další představení 420PEOPLE na Nové scéně ND:
27. a 28. 6. – 420PEOPLE & Kidd Pivot Frankfurt RM (GE/CA) | Crystal Pite (CA)

Foto: Národní divadlo / Pavel Hejný