Noc s Andersenem v Národním divadle moravskoslezském

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) se poprvé zúčastní celostátní literární akce Noc s Andersenem! Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou nejen české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení.

Noc2
Od té doby se ale mnohé změnilo: „Patnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem dá křídla pohádkám ve více než 1450 řádně registrovaných čtecích místech celého světa a ukončí měsíc březen spojený s oslavou knih, čtení i čtenářů. V pátek 27. března 2015 spojí pohádkové dobrodružství na dálku děti ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, Českých školách bez hranic i dalších komunitních místech České republiky, Slovenska, Polska, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Dánska, Švýcarska, Španělska, Řecka, Francie, Německa, Anglie, Itálie, Nového Zélandu, USA, Austrálie, Izraele i africké Keni. A bude jich letos úctyhodný počet – očekáváme na 90 000 dětí a dospělých účastníků,“ uvedly koordinátorky Noci s Andersenem Hana Hanáčková a Mirka Čápová.

Noc1
Letošním ročníkem si připomínáme 210. výročí narození Hanse Christiana Andersena, ale také 100. výročí narození Jana Drdy, autora známých českých pohádek: „Na děti bude v divadle čekat spousta záhad, pohádkové postavy a hlavně, spaní ve foyer divadla! Celý večer se ponese v duchu známé filmové pohádky Nejkrásnější hádanka, jejíž námět napsal právě Jan Drda,“ říká autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

Noc5
Noc s Andersenem začíná 27. března ve 20 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské