Jak se staví sen – Odvážná žena začíná znova

Aleně je čtyřicet tři let. Je rozvedená, má dvě dospělé dcery, nejí maso, nekouří a nepije alkohol. Hodně o sebe dbá, obléká se sportovně a působí mladě. Alena se vdávala poměrně brzy, s manželem se měla po finanční stránce velmi dobře. Díky jeho prosperující firmě si pořídili krásný dům se zahradou, ale ani přesto se paní Alena necítila ve vztahu šťastná. O všem rozhodoval manžel. Řídil nejen domácnost a to, co se koupí, ale i to, jak bude dům vypadat a jak bude zařízen. Všude měli například dřevo, dokonce i v koupelně, a to přesto, že ho Alena nesnáší. Neshody v manželství se časem jen prohlubovaly. Alena měla pocit, že nemá nic svého, že jí doma nic nepatří, že nemůže nic rozhodnout, jen se musí přizpůsobovat. Našla ale odvahu odejít a začít znova. Nastartujeme pozitivní změnu s přestavbou malého, ale tentokrát opravdu jejího bytečku, kde ji a její přání nebude už nikdo přehlížet! Premiéru dalšího dílu nové série Jak se staví sen uvidíte v sobotu 28. března v 17.35 hodin na Primě.

po 9
Alena našla z domácí krize a nefunkčního manželství cestu ven – zaměřila se sama na sebe a na svůj vzhled. Začala chodit do solária, pořídila si rovnátka na zuby, na krk si nechala vytetovat netopýra a do obličeje našít nitě, které jí vytahují vrásky. Ale ani to ji neučinilo šťastnější. Manžel byl pro ni suchar a »dřevák«, a už dávno jí přestal dávat najevo, že by se mu vůbec líbila. Nakonec se rozhodla manželství ukončit, aby měla ještě šanci začít nový život. Po psychicky náročných měsících po rozvodu strávených hledáním bydlení, sháněním peněz a řešením problémů s bývalým manželem se před třemi měsíci spolu se svými dvěma psy konečně nastěhovala do vytoužené malé garsonky. Pak nastal totální kolaps. Alena seděla na podlaze a brečela. Stav garsonky odpovídal stavu, ve kterém byla paní Alena po psychické stránce. Katastrofa! Protékal záchod, vana ani stoupačky netěsnily, koupelna byla stará, vše zrezlé a ke všemu i příšerná kuchyně.

před 7
Alena se ale rychle vzpamatovala, za pomoci přátel vyřešila alespoň havarijní situace a začala si užívat získané svobody. Na několika metrech čtverečních má kuchyň, ložnici, šatnu i obývák. Spí na rozkládacím gauči, oblečení má v igelitových pytlích, televizi postavila na starou židli a vaří na dvouplotýnkovém sporáku. Tedy spíše nevaří, protože se „živí“ velmi skromně. Alena si na živobytí vydělává úklidem. Postavu si udržuje cvičením ve fitku, kde má dohodu, že za to, že si zacvičí, uklidí. Miluje zvířata, sama má dva psy. Jako brigádu občasně venčí psy dalším lidem. Dalším zdrojem obživy jsou peníze, které dostane za darování krevní plazmy, a to dvakrát do měsíce. V příběhu Aleny se najde mnoho žen, které žijí stejně jako ona v nefunkčním vztahu a hledají odvahu odejít a postavit se na vlastní nohy. Alena by si přála rekonstrukci celého prostoru. Na vaření není náročná, stačí jí dvě plotýnky a stůl, u kterého by se mohla najíst ona, a případně dcery, když přijdou na návštěvu. Nyní stolují spolu se psy vlastně na zemi.

po 8
A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?
Kamila: „Proměna byla tentokrát velmi náročná a jsme rádi, že jsme ji za 5 dní stihli. Hned jsme věděli, že půjde o mladistvý design, svěží barvy, abstraktní motivy, nic, co svazuje. Největším problémem původního stavu bylo umakartové jádro, které se celé vybouralo, naprosto se tak změnila dispozice koupelny. Místo nevyhovující vany jsme navrhli komfortní sprchový kout. Paní Alena bude byteček často obývat spolu se dvěma dcerami, design je proto volen i pro ně, aby se u maminky cítily dobře a trávily u ní více času, než doposud. Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled CLIPSO, který jsme nechali potisknout výraznou grafikou abstraktních motivů, připomínající vesmír, svobodu… Doufáme, že to pro ni bude nový životní impuls, nový začátek…“

po 3
František: „Proměnu jsme provedli totální, od podlahy po strop. V paneláku máte vždycky jednu jistotu, a to jsou stoupačky, s těmi se nedá hýbat, ale kolem nich se v rámci možností a dosahu kanalizačních připojení dá rozehrát poměrně zajímavé divadlo. Z praktického úhlu pohledu jsme se zaměřili na stávající stav. Největší výzvou bylo dostat koupelnu, kuchyň, šatnu, technickou místnost, WC, obývák a ložnici pro Alenu a 2 psy na plochu 20 m2. Proměna je moderní, ovšem ne ve stylu hi-tech, je originální, ale ne samoúčelná, není solitérní, naopak je propojená a vychází z limitů a možností bytu v paneláku. Nejvíce bych asi vyzdvihl koupelnu. Nábytek je praktický, účelový, mikrokuchyň zcela plná a funkční, sedačka rozkládací, speciální matrace na každodenní spaní, křesílko pohodlné na posezení jen tak na chvilku u stolečku s kávou. Věřím, že vše bude pro paní Alenu ideální. Vlastně nezbylo už nic k další rekonstrukci, snad jen vstupní dveře a zámek.“
Těšte se na další proměnu – pomůže i vám?

před 6
V dalším dílu se vypravíme do starého rodinného domu u Žďáru nad Sázavou, iniciátorem přestavby je šestašedesátiletá Anna, která by ráda pomohla svojí dceři Ivetě – rozvedené matce čtyř dětí – v nelehké životní situaci.

Foto: TV Prima