Listopadové premiéry V+W Revue a Veterán: velká výzva i krásná práce

Velká výzva i krásná práce, takové je podle herců a tvůrců zkoušení listopadových premiér divadel ABC a Rokoko. Představili je na tiskové konferenci, která se konala v kavárně Divadla ABC ve čtvrtek 30. října. Inscenaci Divadla Rokoko Veterán přiblížili autor hry Marek Epstein, režisér Pavel Khek, dramaturgyně Věra Mašková a herci Tomáš Novotný, Máša Málková a Jan Vlasák. O hudební V+W Revue, která se chystá v Divadle ABC, promluvili režisér Petr Svojtka, dramaturg Jiří Janků, hudebník Jiří Janouch a herci Lucie Pernetová a Roman Říčař. Premiéry proběhnou 8. a 15. listopadu.


V+W Revue je autorským projektem Jiřího Janků a Petra Svojtky. Prvotním podnětem k napsání hry bylo blížící se 110. výročí narození Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ti se ve velmi mladém věku stali prvními pronajímateli zcela nově otevřeného divadelního sálu U Nováků, což je scéna dnešního Divadla ABC. A právě kolem jejich Osvobozeného divadla panuje podle tvůrců spousta mýtů, které by prostřednictvím inscenace V+W Revue chtěli osvětlit. „Vycházíme z období deseti let, kdy Voskovec a Werich působili zde, v divadelním sálu Paláce U Nováků, to nám bylo impulsem pro hru s tématem V+W, pro hru s písněmi Jaroslava Ježka. Právě skrze hravost, která byla v jejich tvorbě, bychom jim rádi vzdali hold,“ říká režisér Petr Svojtka.
Za hudebními aranžemi čtrnáct písní Jaroslava Ježka, které v inscenaci zaznějí, stojí Jiří Janouch, který se také podílel na úspěšné inscenaci Divadla ABC Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Od autorů dostal těžké zadání, protože písně Jaroslava Ježka byly zaranžované již mnohokrát. Snažil se proto, aby aranže byly hravé a každá píseň byla zahraná jinak, např. píseň Svítá budou zpívat herci bez doprovodu kapely.


Na jevišti se představí jedenáct herců (V. Fridrich, V. Gajerová, R. Říčař, L. Pernetová, R. Kalvoda, Z. Kalina, H. Bor, V. Janků, P. Juřica, B. Janatková, V. Svojtková) a profesionální kapela. Herci budou zpívat, hrát na hudební nástroje, tancovat i stepovat. Lucie Pernetová a Roman Říčař se shodli na tom, že zkoušení je pro ně velkou výzvou, zároveň je však i hodně baví.

V Divadle Rokoko se intenzivně připravuje česká premiéra hry Marka Epsteina, významného filmového scenáristy a spisovatele (Václav, Clona, Ve stínu ad.), Veterán. Inspirací pro napsání příběhu o vině a bolestném hledání odpuštění, bylo setkání s bývalým spolužákem, který před několika lety spáchal trestný čin a utekl do francouzské cizinecké legie, a druhým zdrojem byl román Martin Eden. Stejně jako ve svých ostatních dílech, i tady hledá Marek Epstein odpovědi na základní otázky lidské existence a poměřuje jimi prostředí současného maloměsta s jeho klientelistickými vazbami, sociálními rozdíly a neuskutečnitelností snů o velké lásce a vykoupení.
Režisér Pavel Khek charakterizoval Veterána jako velké drama ze současného života, které je pro divadlo opravdovou výzvou. „Snažíme se pochopit duši člověka, jenž zažil hrůzy, o kterých se dozvídáme z médií, a vůbec si nedokážeme představit, co to obnáší,“ popisuje režisér Pavel Khek.
Součástí představení jsou i akční scény, na kterých se budou podílet profesionální thaiboxeři. Do tajů tohoto sportu musel proniknout i herec Tomáš Novotný, který o své práci říká: „S režisérem Khekem je to vždycky nadoraz, tato inscenace není výjimkou, a já jsem tomu rád. Protože pokud to má vypadat, jak si všichni představujeme, tak to prostě nadoraz být musí.“ Podle Máši Málkové, partnerky hlavního hrdiny, je možnost vytvářet komplikovanou postavu v příběhu o mimořádné fatální lásce pro herečku krásná práce. Jan Vlasák dodal, že se jedná o dobrou hru se silným tématem, romantickým i společenským, a proto se do tohoto projektu rád zapojil.
Jaká bude výsledná podoba obou inscenací, můžete vidět v Divadle Rokoko od 8. listopadu a v Divadle ABC od 15. listopadu.

Marek Epstein
Veterán

Režie: Pavel Khek
Dramaturg: Věra Mašková
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak
Hudba: Vladimír Nejedlý
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek
Hrají: Tomáš Novotný, Máša Málková, Jan Vlasák, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Lukáš Jurek, Oldřich Vízner, Milan Kačmarčík, Michal Balcar, Petr Klimeš, Veronika Koudelková, Vít Kubín, Michal Krčmář / Martin Tůma / Ladislav Krištůfek.
Premiéra 8. 11. 2014, 2. premiéra 10. 11. 2014 v Divadle Rokoko

Petr Svojtka, Jiří Janků
V+W Revue
Režie: Petr Svojtka
Dramaturg: Jiří Janků
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Jaroslav Ježek, Jiří Janouch
Hudební nastudování: Petr Wajsar
Choreografie: Martin Pacek
Choreografie stepu: Barbora Janatková
Hrají: Vasil Fridrich, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Zbigniew Kalina, Hanuš Bor, Veronika Janků, Pavel Juřica, Barbora Janatková, Veronika Svojtková.
Premiéra 15. 11. 2014 v Divadle ABC

Podívejte se na ukázka z inscenace V+W Revue Divadla ABC zde:

Foto: Městská divadla pražská