Kdo se bojí, nesmí do les(ík)a!

Hra pojednává o dětech, ale nemají v ní hrát děti, není pro děti a nemá se hrát dětinsky. Bolest je bolest a radost je radost stejně u dětí jako u dospělých. To je podstatné. (Úvodní poznámka autora hry Lesík Jespera Halleho.)

L1
Národní divadlo moravskoslezské se již netrpělivě připravuje na českou premiéru divadelní hry Lesík. Příběh Lesíku rozvíjí detektivní zápletku, kdy se dospělé postavy snaží vrátit do svých vzpomínek z dětství, aby odhalily, co se tenkrát stalo s jejich »kamarádkou«. Přítomnost se mísí s minulostí zrovna tak, jako se do reality přimíchává snová imaginace. Ve snaze dopátrat se objektivní pravdy se počínají otvírat bolestivá témata jako domácí násilí či zanedbávání a zneužívání dětí. „Lesík je světem dětí, kde nepotkáte jediného dospělého. A právě skrze dětský svět autor reflektuje především svět nepřítomných dospělých. Těm nastavuje zrcadlo prostřednictvím jejich ratolestí.

L2

Zatímco tušíme, že se děti chovají tak, jak se chovají jejich dospělí, pozorujeme zároveň dospělé, kteří se snaží chovat jako děti,“ přibližuje hru dramaturgyně Sylvie Rubenová.
Uvedení Lesíku není jen českou premiérou tohoto textu, ale i prvním uvedením textu dramatika Jespera Halleho na česká divadelní jeviště. „Nejspokojenější jsem s těmi projekty, v nichž jsem prokázal jistou zralost. Buď ve způsobu psaní, anebo jsem byl zralý jinak. Nejlepší, co jsem napsal, je myslím Lesík. Doufám, že ještě napíšu něco stejně dobrého,“ uvádí autor Jesper Halle, který patří mezi nejvýraznější osobnosti současného norského dramatu. Je držitelem několika ocenění a právě za Lesík obdržel v roce 2004 prestižní divadelní cenu Hedda v otevřené kategorii za výrazný tvůrčí přínos.
Díky prestižnímu grantu z EHP fondů se režie ujala jedna z nejprogresivnějších osobností současné norské režie a držitelka ceny Hedda v kategorii Nejlepší režie Victoria Meirik: „Jako cizinka některým předpokladům českého přístupu možná nerozumím nebo je mohu zpochybňovat, ale místní herci jsou nesmírně kreativní a velice hraví při rozehrávání divadelních situací v prostoru. Zdá se mi, že v některých ohledech je tu víra v divadelní iluzi hodně silná,“ okomentovala spolupráci Victoria Meirik.

L3
Scéna je dílem předního norského scénografa Olava Myrtvedta a česko-norský tým doplňují kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové, světelný design Davida Baziky, videoprojekce Františka Pecháčka a Pavla Příkaského a hudba Jakuba Kudláče.

L4
Sondu do dětské duše žijící v dospělém podvědomí vám představí František Strnad, Robert Finta, David Janošek, Aneta Kernová, Lada Bělašková, Jiří Sedláček, František Večeřa, Lucie Končoková, Vít Hofmann, Petra Lorencová, Izabela Firlová a Ivan Dejmal.
Česká premiéra severského thrilleru o ztraceném dětství se uskuteční 5. listopadu 2015 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Pod záštitou velvyslankyně Norského království paní Siri Ellen Sletner.

L5 L6 L7

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný

1920x1080px_osudy_hvezd