Karlovský ochotnický soubor KOS předvádí Ženitbu

Karlovský ochotnický soubor KOS z Velkých Karlovicích v Beskydech nastudoval novou divadelní hru. Tentokrát sáhli po klasice – Gogolově Ženitbě. A úspěch a vyprodaná představení ukazují, že ani tentokrát nešlápli vedle.

Ženitba je satirická komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola, poprvé byla uvedena v roce 1842 a dodnes se těší oblibě zejména pro výstižné až groteskní zpodobnění lidských charakterů. Slavná veselohra ruského klasika o nepodařených námluvách, kde se o nevěstu uchází několik svérázných ženichů.

„Zápletka neskrývá nic jiného než jedny dost rozpačité námluvy. Agáta, slečna na vdávání, sice o svém vyvoleném neustále přemýšlí, ale sama ne a ne se k rozhodnému kroku odhodlat. Její tetička Arina způsobí rozmanité zápletky. Stárnoucí mládenec Podkolatov také není zrovna akční hrdina. Ještě, že za každým rohem číhá dohazovačka Tekla nebo dobrý kamarád Kočkarev, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. Taková ženitba je přece věc veřejná!“ přiblížila Rytmu života obsah hry nápověda Alena Janotová. „Ať si říká, kdo chce, co chce, stejně z toho jde na člověka strach. A zda platí nakonec přísloví: kdo uteče, ten vyhraje, to uvidí diváci, kteří na Ženitbu přijdou,“ dodala Janotová. Divadelní ochotníci mají ve Velkých Karlovicích, kde se natáčely populární seriály Doktor Martin a Strážmistr Topinka, velkou tradici. První zmínka o ochotnickém souboru v obci pochází z roku 1878.

Pod režijní taktovkou Vladimíra Křenka a uměleckým dozorem Ivanky Foralové hrají Jana Kozoková, Marek Drozd, Ludmila Uherková, Jiří Minarčík, Jiří Podešva, Vladimír Křenek, Josef Janota, Věra Němcová, Rostislav Dvořák a Iveta Podešvová.

Cena vstupenky: 100 Kč

4. 3. – Velké Karlovice (premiéra)
11. 3. – Vigantice
18. 3. – Velké Karlovice
19. 3. – Nový Hrozenkov
15. 4. – Velké Karlovice
16. 4. – Makov
22. 4. – Horní Bečva
28. 4. – Ostravice
29. 4. – Velké Karlovice (derniéra)

Foto: Jaromír Uherek