International Opera Awards pro Pražský filharmonický sbor

Inscenace opery Kupec benátský, na které se významně podílel Pražský filharmonický sbor, získala tento týden prestižní hudební ocenění International Opera Awards v kategorii světová premiéra.


Soudobá opera Kupec benátský byla uvedena ve světové premiéře 18. července 2013 na věhlasném operním festivalu v rakouském Bregenzu a ihned se setkala s nadšenými ohlasy nejen v rakouském a německém tisku, ale také například v britských Financial Times. Na motivy Shakespearovy tragédie ji v 70. letech 20. století zkomponoval polský skladatel André Tchaikowsky (1935–1982). Inscenaci v režii Keitha Warnera s Vídeňským symfonickým orchestrem nastudoval dirigent Erik Nielsen, Pražský filharmonický sbor připravil sbormistr Lukáš Vasilek.
„Sborový part v Kupci je mimořádně náročný. Při nastudování jsme museli překonat spoustu intonačních a rytmických nástrah. Obdivuji členy sboru, že se operu dokázali naučit zpaměti! A k tomu je obdivuji za to, že dokázali dostát obrovským nárokům pana režiséra, který od nich požadoval výkony doslova jako od činoherců,“ uvedl hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek, a dodal: „Jsem hrdý na to, že jsme mohli přispět k získání této prestižní ceny pro tuto jedinečnou operní inscenaci.“
Pražský filharmonický sbor se díky svým vynikajícím výkonům stal rezidenčním sborem Bregenzského festivalu, kde vystupuje od roku 2010. Podílel se zde na světové premiéře opery Miss Fortune anglické autorky Judith Weirové v roce 2011 a na světové premiéře opery Solaris německého skladatele Detleva Glanerta o rok později. Dále zpíval ve Verdiho Aidě, Giordanově opeře Andrea Chénier a vystoupil v prvním scénickém uvedení opery Pasažérka Mieczyslawa Weinberga.
V roce 2013 nastudoval Kouzelnou flétnu W. A. Mozarta, která se na festivalu bude hrát i letos. Pražský filharmonický sbor můžete na operním festivalu v rakouském Bregenzu vidět od 24. července do 25. srpna 2014 v Kouzelné flétně, operních představeních pro děti Slavík (Le Rossignol) Igora Stravinského a Vlaštovka (L’Hirondelle inattendue) Simona Lakse, v Brittenově Válečné requiem a ve světové premiéře soudobé opery Petera Herberta Trans-Maghreb.

André Tchaikowsky
Kupec benátský (The Merchant of Venice)
Světová premiéra 18. července 2013 Festspielhaus Bregenz
Dirigent: Erik Nielsen
Sbormistr: Lukáš Vasilek
Vídeňský symfonický orchestr
Pražský filharmonický sbor
Režie: Keith Warner
Scéna a kostýmy: Ashley Martin-Davis
Světelný design: Davy Cunningham

Příští samostatný koncert Pražského filharmonického sboru:
Bohuslav Martinů: Kantáty z Vysočiny
5. června 2014, 19.30 hodin, Rudolfinum

Foto: Pražský filharmonický sbor