Pražský filharmonický sbor vystupuje nejčastěji v zahraničí

Zahraniční závazky Pražského filharmonického sboru posledních let převyšují počet koncertů v České republice. Od roku 2010 se sbor podílel na více než třech stovkách koncertů a hudebních představeních, z toho byly téměř dvě stovky vystoupení mimo ČR. Nejčastěji je možné sbor zastihnout v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii. Letos kromě jiného také chystá turné po Spojených státech amerických a Mexiku.


„Pražský filharmonický sbor si v silné mezinárodní konkurenci profesionálních pěveckých sborů udržuje výborné renomé. Dostáváme nabídky na účinkování se světově uznávanými orchestry a dirigenty, jsme zváni na zahraniční festivaly, na podzim se chystáme na třítýdenní turné po USA a Mexiku,“ prozradila ředitelka Pražského filharmonického sboru Eva Sedláková, a doplnila: „Velký podíl na tom všem má hlavní sbormistr Lukáš Vasilek, který se sborem systematicky pracuje, posouvá ho dál, motivuje k vysokému a vyrovnanému standardu výkonů. Stejně velkou zásluhu má na úspěších tělesa i každý z téměř sedmi desítek sboristů. Ti se musejí mnohdy v časové tísni naučit i velmi náročné skladby.“

Hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek k tomu dodal: „Je dobře, že se stále daří udržovat sbor na takové úrovni, aby obstál i v zahraničí. Není to snadné, protože konkurence je veliká, především v sousedním Německu. A právě tam vystupujeme velmi často, což je pro nás v této souvislosti vlastně kompliment. Jsme tam samozřejmě zváni k provádění českého, resp. slovanského repertoáru, v poslední době nás ale němečtí a rakouští pořadatelé angažují i pro repertoár ryze německý zpívaný v němčině. To je velká pocta – zvlášť proto, že se často jedná i o nahrávání takových skladeb, pravidelně například v Bavorském rozhlase.“
Od roku 2010 účinkuje v červenci a srpnu PFS jako rezidenční sbor na předním evropském letním festivalu v rakouském Bregenzu; a od roku 2009 na festivalu ve švýcarském St. Gallen. S Mahler Chamber Orchestra a klavíristou a dirigentem Leifem Ovem Andsnesem letos přednesl Beethovenovu Fantazii c moll pro klavír sbor a orchestr v Itálii a Švýcarsku a následně v pražském Rudolfinu, kde se celý koncert nahrával pro Sony. CD vyjde na podzim.
V pařížské bazilice Saint-Denis společně s dirigentem Jakubem Hrůšou, Filharmonií Francouzského rozhlasu a světovými sólisty přednesl Stabat mater Antonína Dvořáka. Koncert se konal v rámci Festivalu v Saint-Denis 2014.
V létě Pražský filharmonický sbor vystoupil dvakrát v bavorském Bad Kissingenu – jednou s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem (Joseph Haydn, Stvoření), podruhé pak s Mnichovským rozhlasovým orchestrem a dirigentem Massimilianem Murallim (Gaetano Donizetti, Nápoj lásky). V září doprovodí tři sólistky Pražského filharmonického sboru významné české sólisty v Janáčkově Zápisníku zmizelého v Turíně a Miláně. Na začátku října vystoupí Pražský filharmonický sbor na společném koncertě s Německým symfonickým orchestrem Berlín (Luigi Cherubini, Requiem č. 2 d moll).
Na přelomu října a listopadu 2014, tedy ve své jubilejní 80. sezoně, se Pražský filharmonický sbor vydá na třítýdenní turné po USA a Mexiku. Do USA byl pozván prestižní americkou agenturou Columbia Artists Management, do Mexika jede sbor na osobní pozvání dirigenta Jana Lathama Koeniga. Sbor vystoupí ve Washingtonu, New Yorku, Berkley, San Francisku, v Mexico City a dalších mexických městech se svými samostatnými koncerty. Na dvou koncertech se v USA potká při provedení Dvořákovy kantáty Stabat mater s Českou filharmonií.
Před koncem roku zavítá sbor ještě do Mnichova, kde s Mnichovským rozhlasovým orchestrem přednese koncertní verzi opery Maxe Brucha Lorelei.

Pražský filharmonický sbor
Pražský filharmonický sbor vedený hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem je téměř sedmdesátičlenný profesionální vokální soubor, který již 79 let vystupuje a nahrává po celém světě, spolupracuje s věhlasnými orchestry a dirigenty mezinárodní hudební scény a je znám jako jeden z nejvyhledávanějších sborů v Evropě.
Svoji uměleckou činnost zahájil v lednu roku 1935 pod vedením svého zakladatele Jana Kühna jako Sbor Radiojournalu Praha, později Český pěvecký sbor. Zprvu amatérské těleso se postupně profesionalizovalo a v roce 1951 bylo přičleněno k České filharmonii, jejíž součástí zůstalo do roku 1990. V současnosti sbor pracuje jako samostatné umělecké těleso. Hlavními sbormistry byli od šedesátých let minulého století Josef Veselka, Lubomír Mátl, Pavel Kühn, Jaroslav Brych a Jan Rozehnal. Od roku 2007 působí ve funkci hlavního sbormistra Lukáš Vasilek.

Spolupráce s orchestry a dirigenty
Pražský filharmonický sbor pravidelně spolupracuje s předními českými i světovými orchestry, mezi něž patří Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Staatskapelle Berlin, Mahler Chamber Orchestra a řada dalších. Během své dlouhé historie dosáhl Pražský filharmonický sbor mimořádné umělecké kvality spoluprací s vynikajícími dirigenty, mj. se sirem Charlesem Mackerassem, Riccardem Mutim, Pierrem Boulezem, Seijim Ozawou, Zubinem Mehtou, Kurtem Masurem, sirem Simonem Rattlem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Christophem Eschenbachem, Christopherem Hogwoodem, Ingem Metzmacherem, Fabiem Luisim, Manfredem Honeckem a Jiřím Bělohlávkem. Setkává se i s nejmladší generací dirigentů, k níž nyní patří z českých dirigentů Jakub Hrůša či Tomáš Netopil.

Repertoár
Pražský filharmonický sbor disponuje širokým repertoárem, který je zaměřen především na a cappellovou, kantátovou a oratorní tvorbu od klasicismu až po současnost. V poslední době je v různých komorních obsazeních zván také k provádění renesanční a barokní hudby. Významnou položkou repertoáru sboru je opera, a to v koncertním i scénickém provedení. Vedle toho je Pražský filharmonický sbor pokládán za vzorového interpreta české hudby (mj. Dvořák, Janáček, Martinů) a hudby slovanských autorů (mj. Rachmaninov, Šostakovič). K jejímu provádění je zván především pro svůj nezaměnitelný barevný zvuk a také díky optimální jazykové vybavenosti zpěváků.

Zahraniční spolupráce
Pražský filharmonický sbor ročně vystoupí téměř na 90 koncertech, z nichž se většina uskuteční v zahraničí. Během své dlouhé historie koncertoval v mnoha sálech celého světa, mj. v italské La Scale v Miláně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Královském divadle v Madridu, Opeře v Monte Carlu, Divadle na Champs-Elysées v Paříži, Curyšské opeře, Semperově opeře v Drážďanech. V letošním roce je možné Pražský filharmonický sbor slyšet na koncertech mj. v Paříži, Berlíně, Mnichově, Bad Kissingenu, švýcarském Luganu, italském Turinu a Reggiu, Mexiku, Washingtonu, New Yorku, San Franciscu nebo Los Angeles.
Od roku 2010 je Pražský filharmonický sbor rezidenčním sborem prestižního operního festivalu v Bregenzu, kde v průběhu let vystoupil spolu s Vídeňskými symfoniky na jezerní scéně nejen v operách Aida, André Chénier a Kouzelná flétna, ale též při samostatných koncertech či při provedení světových premiér oper Pasažérka Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune Judity Weir, Solaris německého skladatele Detleva Glanerta a opery Andrea Tchaikowského Kupec benátský. Poslední zmíněné dílo získalo prestižní ocenění International Opera Award 2014.

Nahrávky
Svoji první nahrávku uskutečnil Pražský filharmonický sbor v roce 1952 (Dvořákovo Stabat mater s Českou filharmonií a Václavem Talichem). Od té doby natočil více než 100 titulů pro řadu světových firem. Mezi jeho úspěšné nahrávky z poslední doby patří nahrávky na albu Souvenirs sopranistky Anny Netrebko, opera La Lodoiska G. S. Mayra. Na jaře roku 2014 vznikla nahrávka pro Sony s Mahler Chamber Orchestra – Beethovenova Fantasie c moll pro klavír, smíšený sbor a orchestr.
Poslední samostatné profilové CD (2012) se sborovými skladbami Leonarda Bernsteina, Zoltána Kodálye a Leoše Janáčka získalo vynikající odborné kritiky.

Vlastní koncerty a edukativní činnost
Pražský filharmonický sbor pořádá samostatné sborové koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina a v kostele svatých Šimona a Judy. Dramaturgie těchto koncertů je zaměřena na moderní sborovou tvorbu, zejména skladby 20. století a soudobé autory. Na svém posledním koncertě v červnu 2014 sbor souborně provedl ve Dvořákově síni pražského Rudolfina čtyři Kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů.
Poslední dvě sezony sbor spolupracuje se základními školami na edukativních koncertech, pořádá koncerty pro rodiče a děti. Třetím rokem také pořádá Akademii sborového zpěvu, která je určena studentům zpěvu konzervatoří a vysokých uměleckých škol. Studenti, kteří úspěšně absolvují náročný konkurz, mají možnost se v průběhu sezony seznámit s repertoárem a prací profesionálního pěveckého sboru.

Další informace naleznete na: www.filharmonickysbor.cz


LUKÁŠ VASILEK
Hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru

Lukáš Vasilek je od roku 2007 hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Vedle nastudování a řízení samostatných koncertů připravuje těleso k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech. Spolupracuje při tom s významnými světovými dirigenty (např. Barenboim, Bělohlávek, Eschenbach, Honeck, Mehta) a orchestry (např. Berliner Philharmoniker, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker).
Od roku 2010 se sborem pravidelně hostuje na operním festivalu Bregenzer Festspiele. Výkony Pražského filharmonického sboru pod jeho vedením jsou zachyceny na mnoha CD vydaných mj. společnostmi Deutsche Gramophon, Naxos, Neos a OEHMS Classics a Supraphon.
Lukáš Vasilek vystudoval obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1998–2009 byl sbormistrem Foerstrova komorního pěveckého sdružení, s nímž mj. získal absolutní vítězství na mezinárodních sborových soutěžích v Klaipedě (2003) a ve Vídni (2006). Za své úspěchy s tímto tělesem obdržel v roce 2005 cenu Unie českých pěveckých sborů »Sbormistr junior«. Ve stejné době vykonával i funkci druhého sbormistra operního sboru Národního divadla v Praze, s nímž nastudoval několik operních titulů. V roce 2010 sestavil jazzový vokální ansámbl a připravil jej ke spolupráci s Bobbym McFerrinem při jeho koncertech v České republice. Ve stejném roce založil také komorní sbor Martinů Voices, se kterým se zabývá především interpretací sborové tvorby 20. a 21. století. Tento ansámbl pod jeho vedením vystupuje na předních hudebních festivalech (např. Pražské jaro) a nahrává CD pro významné společnosti (např. Supraphon). Lukáš Vasilek koncertoval i s několika českými symfonickými orchestry (Filharmonie Hradec Králové, Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice, Plzeňská filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice).

Foto: Pražský filharmonický sbor / Petra Hajská