Divadlo Rokoko připravuje celosvětově první divadelní uvedení Kanclu

První divadelní uvedení kultovního seriálu BBC, který je originálním a vtipným pohledem do zákulisí jedné obyčejné kanceláře, začali připravovat herci a tvůrci Městských divadel pražských. V pondělí 27. srpna se sešli na první čtené zkoušce. V hlavní roli se představí Vasil Fridrich, v dalších rolích pak Jiří Hána, Zbigniew Kalina, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková a Jaroslav Vlach. Komedie bude mít premiéru 10. listopadu v Divadle Rokoko.


Překladu a jevištní úpravy se ujali Jiří Janků a Petr Svojtka. Komedie Kancl naváže na úspěšný Monty Pythonův létající kabaret, a to prostřednictvím břitkého britského humoru. Tvůrci se inspirovali především první sérií kontroverzního sitcomu, který mezi diváky vzbudil řadu rozporuplných reakcí. Předloha není v pravém slova smyslu sitcomem (i když v Montreux získal seriál cenu právě v této kategorii). Je to jakýsi polodokumentární otisk reality, který vtipně a s nadsázkou zkoumá každodenní život a také míru únosné trapnosti. Jde o humor, který mnohdy zamrazí. Je postaven na velmi věrohodném pohledu na věc.


Za vším tím humorem se však skrývá velice aktuální téma. Moderní svět je krutý. Doby, kdy měl každý úředník zajištěno nadosmrti své teplé místečko, jsou nenávratně ty tam. Dnes se nad každičkou kanceláří permanentně vznáší hrozba propouštění. Kdokoliv může být ze dne na den shledán nadbytečným. Takové jsou základní situační okolnosti i v Kanclu Ricky Gervaise. Své místo si tu hlídá bodrý a za každou cenu vtipný šéf a také řada podřízených, kteří si uvědomují jeho neschopnost, ale musejí být loajálně servilní. To vše dohromady vytváří celou řadu humorných situací, které jsou dokonale odpozorované ze života a jdou až na samu dřeň tématu i mezilidských vztahů.


Kultovní seriál BBC zaujal, byl prodán do osmdesáti zemí světa a stal se tak vůbec nejprodávanějším britským pořadem všech dob. Získal mnoho ocenění, dočkal se i nové verze v americkém provedení a je svého druhu fenoménem, který má po celém světě řadu nadšených ctitelů i fanklubů. V Divadle Rokoko půjde o celosvětově první uvedení tohoto díla na jevišti.

Ricky Gervais, Steve Merchant
Kancl
Režie: Petr Svojtka
Dramaturg: Jiří Janků
Scéna: Ondřej Nekvasil
Kostýmy: Zuzana Ježková
Hudba: Vladimír Nejedlý
Hrají: Vasil Fridrich, Jiří Hána, Zbigniew Kalina, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková, Jaroslav Vlach
Premiéra 10. listopadu v Divadle Rokoko

Foto: Divadlo Rokoko