Cyklus Opera nás baví představí božského Mozarta

Zábavný scénický cyklus Opera nás baví přibližující svět opery dětem i jejich rodičům pokračuje v září už třetím dílem: Ten bude věnován osobnosti Wolfganga Amadea Mozarta. Pouze jediné představení o díle, životě i době geniálního skladatele, který už jako malý chlapec udivoval publikum coby zázračný klavírní virtuóz, uvidíme v premiéře na jevišti Stavovského divadla v Praze v neděli 29. září v 10.30 hodin.


Režisérkou a autorkou scénáře je operní pěvkyně Jiřina Marková-Krystlíková, ředitelka Dětské opery Praha a dříve i sólistka Opery Národního divadla v Praze. Výtvarníkem, scénografem a autorem komiksově laděných obrázků, humorně ilustrujících báječný i bědný život božského Wolfiho, je známý grafik a malíř Jiří Votruba.


Hitmaker a velké dítě
„Mozarta kreslím moc rád a ze všech hudebních géniů i nejčastěji,“ říká Jiří Votruba, který skladatele vnímá jako současníka a zároveň blízkého kamaráda – rebela, hitmakera a blázínka, který zůstal celý život velkým dítětem. „Pro vstup do opery je Mozart pro děti určitě tím nejlepším průvodcem,“ tvrdí ilustrátor půvabné knihy Mí Pražné mi rozumějí i autor výtvarných návrhů k mnoha dalším projektům – vystoupením a festivalům – s Mozartem spojených.


Projekt Opera nás baví se odehraje jako dvanáctidílný cyklus. „První dva díly o Bedřichu Smetanovi a Gioacchinovi Rossinim měly premiéru už před prázdninami, novou operní sezónu a také školní rok zahájíme právě Mozartem,“ říká Jiřina Marková-Krystlíková. Vystoupení s živou muzikou, zpěvem, tancem, poezií a velkoplošnou projekcí legračních obrázků Jiřího Votruby  seznámí malé i velké zvědavce do konce roku ještě s hudebními velikány jako Giuseppe Verdi, Richard Wagner a Petr Iljič Čajkovskij.


Zábavná opera konečně v opeře
Nápad přiblížit operní žánr právě dětem se povedlo realizovat nejdřív jako knihu (publikaci Opera nás baví s Jiřinou Markovou napsala ještě Anna Novotná). Po jejím okamžitém úspěchu – výpravná, Jiřím Votrubou krásně ilustrovaná kniha získala v roce 2005 např. Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství – vznikl i stejnojmenný hudebně-vzdělávací seriál v České televizi. Se zábavnou operou a jejími nejslavnějšími tvůrci se teď setkáme i na velkém operním jevišti.
Jednotné vstupné je 190 Kč, děti do 15 let mají při nákupu vstupenky v pokladnách Národného divadla ještě dvacet procent slevu.

Více na: www.narodni-divadlo.cz

Foto: www.narodni-divadlo.cz