Česká premiéra původní hry z Hlučínska

Nedávnou minulost našeho kraje připomene původní česká hra Za vodou (Dokud nás smrt…). Hra o jímavém příběhu lásky, který je zasažen neúprosným děním válečných let, vychází z reálných osudů obyvatel Hlučínska.


Děj hry přivádí diváka na Hlučínsko, které je v předválečném období druhé světové války odtrženo od Československa a stává se součástí Německé říše. Hlučíňané musí narukovat do wehrmachtu. Na pozadí těchto dějinných událostí se odehrává jímavý příběh lásky, která je zasažena nevyhnutelností osudu: „Podtitul hry to v sobě nese velmi přesně: ‚Dokud nás smrt…‘ – ta slova »zaklínají« k jisté nevyhnutelnosti životního rozhodnutí dvou lidí strávit společný život. Nepochopitelné je, jak toto směřování bylo bezezbytku naplněno, přestože všechny následující události oba dva neustále rozdělovaly. Hra zachycuje vnitřní propast lidí, kteří měli spolu zůstat, ale dějinná rozhodnutí jim v tom bránila,“ uvádí hru režisér Štěpán Pácl.


Autorem tohoto syrového antiwesternu z Prajzké je známý divadelní i filmový režisér David Jařab, který vytvořil scénář speciálně na zakázku Národního divadla moravskoslezského a který strávil v kraji Hlučínska velkou část svého dětství: „Cítím v posledních letech určitý dluh k tomuto kousku naší republiky a dozrála ve mně potřeba tento dluh nějak splatit. Natočil jsem desítky hodin rozhovorů s pamětníky této oblasti a plně se ponořil do studia její historie. To se pak spojilo s vlastními zážitky, vzpomínkami na vyprávění, která jsem slýchal v dětství.“
Za hudby Jakuba Kudláče, na scéně Andreje Ďuríka a v kostýmech Daniely Klimešové se divákům představí v hlavních rolích Ivan Dejmal, Tomáš Jirman, Veronika Lazorčáková / Tereza Richtrová. Dále se diváci mohou těšit na Petra Housku, Annu Cónovou, Marii Logojdovou a Františka Večeřu.
Česká premiéra původní hry Za vodou (Dokud nás smrt…) se koná 27. března v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný