Báječné léto s Michalem Vieweghem ve Švandově divadle

Společnost In Film producenta Rudolfa Biermanna a Švandovo divadlo přicházejí s novinkou – divadelní přehlídkou s názvem Báječné léto s Michalem Vieweghem. Vůbec poprvé bude možné vidět dva z Vieweghových textů – Román pro ženy a Biomanželka – přenesené na divadelní jeviště! Na 20. června je naplánována premiéra první inscenace, Románu pro ženy. Režie se ujal ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. V hlavních rolích se objeví Jiří Langmajer, Ljuba Krbová a Markéta Stehlíková. Biomanželka pak má premiéru o několik dní později, 30. června, a režíruje ji umělecký šéf divadla Dodo Gombár. Účinkují Filip Čapka, Kristýna Frejová a Petra Hřebíčková. Autorem obou divadelních adaptací je Dodo Gombár. Jak Román pro ženy, tak Biomanželka budou uváděny v blocích s pauzami po celé léto, celkem půjde o cca 60 představení.
„S nápadem na »vieweghovský« letní divadelní festival přišel předloni Ruda Biermann – žertem jsem se ho tenkrát zeptal, zda to bude něco jako Shakespearovské slavnosti… Ale nebude to první dramatizace mých knih, na divadle už se hrála Báječná léta pod psa v Na Provázku v Brně a v Hradci Králové a Andělé všedního dne v Martině a ve Zlíně.


Výběr titulů pro letošek vzešel dokonce z mého popudu – přimlouval jsem se za komediální žánr, to jest divácky vděčné tituly. Vážnější věci můžeme nechat na příští rok, až se přehlídka zavede. Herecké obsazení mi připadá velmi dobré. Pokud jde o divadelní adaptaci, Dodo Gombár už adaptoval zmíněné Anděly všedního dne a z jeho inscenace jsem byl upřímně nadšený. Takže pro mě je to sázka na jistotu. »Báječnému létu« bych popřál především dostatek diváků a nepředpojaté kritiky,“ uvedl spisovatel Michal Viewegh, autor literárních předloh.
„Adaptovat knihy Michala Viewegha mě napadlo, když jsem četl jeho původní divadelní hru Růže pro Markétu. Nejdřív jsem uvažoval o tom, že bychom tuto hru nastudovali jako první, ale Michal si tím nebyl úplně jistý. Po nějakém čase jsem za ním přišel s nápadem, abychom inscenovali tuto hru a ještě nějakou adaptaci jedné z jeho knih pod společným názvem Báječné léto s Michalem Vieweghem. To už se mu líbilo a dohodli jsme se nejdřív na Účastnících zájezdu. Dlouho jsem ale hledal divadlo a také režiséra a autora adaptace. Jednou jsme měli autora a neměli divadlo, potom zase opačně, takhle to šlo asi dva roky a mezitím se ještě připravovaly filmové adaptace Michalových knih. Nakonec jsme se o tom náhodou bavili s panem Gombárem, kterému se myšlenka líbila, a po dalším jednání s panem Hrbkem jsme se velmi rychle dohodli, že začneme už letos v létě ve Švandově divadle. Michal souhlasil, určitě i proto, že pan Gombár je autorem úspěšné adaptace jeho knihy Andělé všedního dne. Slovo »začneme« jsem použil proto, že věřím, že se jedná o začátek, takový nultý ročník, nějaké – doufejme, že delší – tradice,“ rozpovídal se Rudolf Biermann, producent z In Filmu.


Autor divadelních adaptací, režisér Dodo Gombár (na snímku) k divadelní přehlídce s názvem Báječné léto s Michalem Vieweghem říká: „Dramatizovat Vieweghovy romány není úplně jednoduchý a samozřejmý počin. Autor s tak jasným rukopisem a postojem klade stále nové otázky a překážky, které se vynořují až v průběhu samotné práce. Přesvědčil jsem se o tom už při Andělech všedního dne. Dvě výrazné inscenace, které potom podle tohoto textu vznikly, byly však důkazem toho, že Viewegh na jevišti obstojí. V případě dvou dalších současných pokusů o adaptaci se snažím tento fakt potvrdit, posunout románovou literaturu do jiné dimenze, nezabít svou úpravou styl, strukturu a jazyk. Je to velmi inspirativní.“
Ředitel Švandova divadla a režisér Daniel Hrbek (na snímku) na závěr dodává: „Román pro ženy poprvé na jevišti. Co k tomu dodat? Doufám, že práce na divadelní podobě Vieweghovy prózy bude dobrodružná jako román a že výsledná inscenace nebude jen pro ženy. Moc se těším na setkání s výbornými herci Ljubou Krbovou, Jiřím Langmajerem, Markétou Stehlíkovou či Bárou Polákovou. S žádným z nich jsem ještě nepracoval a tak se na ně o to více těším. Za Švandovo divadlo jsem rád, že tradice letních představení na Smíchově trvá dál.

Foto: Švandovo divadlo / Alžběta Jungrová