Za Rožmberky do jižních Čech

Letošní rok zdařile plyne ve znamení Rožmberků a to jak v hlavním městě, tak i v jižních Čechách. V listopadu 2011 si totiž připomeneme 400 let od úmrtí posledního mužského potomka tohoto rodu Petra Voka. Jeho úmrtím skončilo téměř čtyřsetleté rožmberské panování.


Oslavy už v prosinci minulého roku zahájila výstava Rok růže v Rožmberském paláci v Praze. V květnu pak následuje výstava Rožmberkové, rok českých velmožů a jeho cesta dějinami ve Valdštejnské jízdárně. „Výstavu v Praze už navštívilo okolo 50 tisíc návštěvníků,“ informovala tisková mluvčí jihočeského krajského úřadu Kateřina Koželuhová. Oslavy připravuje i Český Krumlov, kde v červnu slavné majitele panství připomenou tradiční Slavnosti pětilisté růže. Propracované repliky honosných kostýmů posledních Rožmberků, vytvořené podle historických obrazů, pak budou moci zájemci obdivovat na výstavě v Regionálním muzeu. Podstatné momenty dějin rodu Rožmberků připomene muzejní a galerijní výstava Rožmberkové v prostorách českokrumlovského zámku.

Od září do prosince 2011 tam budou k vidění exponáty z místních sbírek, Národního muzea či Národního technického muzea. V září ožijí zámecké prostory dvorskou kulturou rožmberských rezidencí. Při Renesanční noci se
budou moci návštěvníci zaposlouchat do renesanční hudby, přiučit se dobovým tancům, okusit dřívější gastronomii a užít si různé druhy renesanční zábavy. Více informací je na webových stránkách města Český Krumlov. Součástí letošních oslav je také vydání rožmberských turistických pasů a mincí. „Zájemcům rádi zašleme turistický pas na základě jejich e-mailové žádosti,“ řekla Kateřina Koželuhová.

Foto: www.jiznicechy.cz, www.rozmberskyrok.cz