Pythagorův ostrov láká na osvědčenou triangulaci

Dobré jídlo, azurové moře s krásnými plážemi a památky, které stojí zato vidět. Tři vrcholy trojůhelníku ideální dovolené, jejíž výslednicí je Samos, nebo též Pythagorův ostrov. Ten se nachází na dohled od Turecka a příznivé klima i teplé proudy, které moře obklopují ze všech stran dělají ze Samosu jeden z horkých hitů letošní sezony.

shutterstock_320699585

Ostrov sám o sobě není větší než Praha a patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře. Nejvyšším vrcholem ostrova je Kerkis, který dohuje 1434 m n., tedy něco jako náš Králický Sněžník. Z historických památek co tu lze vidět, stojí určitě za zmínku takzvaný Eupalinův tunel, který byl postaven v 6. století př. n. l. za vlády tyrana Polykrata. Jde vlastně o akvadukt, který byl určen pro zásobování hlavního města vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty setkaly téměř uprostřed. Stavbu řídil Pythagoras. Dalším divem zdejšího ostrova je přístav Pythagorion, který se nachází nedaleko kanálu a patří mezi nejoblíbenější turistická letoviska na ostrově. Je pojmenován podle matematika Pythagora. Nachází se tu archeologické muzeum a pozůstatky římského divadla. Poblíž města můžete navštívit Heraion – chrám bohyně Héry, který byl ve své době pravděpodobně jedním z největších na světě. V jihozápadní části ostrova, nedaleko vesnice Marathokampos ve skále hory Kerkis, se nacházejí Pythagorovy jeskyně. Říká se, že tu slavný matematik a filozof přebýval a studoval, když se skrýval před zlým vládcem Polykratem. Jeskyně jsou dvě a jsou zde vystavěny dokonce i dvě kapličky. Je potřeba se ae připravit na poměrně strmé stoupání, odměnou poutníkům je však nádherný výhled.

shutterstock_518431780

„Na Samosu si můžete vychutnat pravou řeckou kuchyni a lokální speciality. Typickými jídly jsou např. moussaka, mleté maso s bešamelovou omáčkou, zapečený lilek, smažené cukety, ovčí sýr, feta, kalamáry nebo třeba chobotničky připravené na všechny možné způsoby,“ říká Lenka Pátek z cestovní kanceláře Blue Style. Řekové velmi rádi podávají k masům výborné pečivo, a to především bílý řecký chléb. Pochutnat si můžete i na gyrosu v pitě, toto jídlo seženete od 2,5 do 4 €. „Ochutnat byste ale také měli řecký dezert, např. lukumades nebo baklavu,“ upozorňuje Pátek a dodává, že specialitou řecké kuchyně je tzv. pités, což je obdoba listového těsta s různými náplněmi. Zajímavé jsou také podniky, které mají folklórní program, vyzkoušíte jejich kulinářské speciality a na krásnou hudbu si i zatančíte. Chcete-li svým blízkým přivézt nějakou pozornost z tohoto nezapomenutelného ostrova, můžete si zakoupit např. muškátové víno, samoskou keramiku včetně Pythagorova hrnku, místní tymiánový med, koření, různé druhy bylin, vzácné kameny, šperky nebo třeba ikony svatých či tradiční řeckou krajku.

Velkou výhodou Samosu je, že má opravdu krásné pláže a celkem nepochopitelně je zde docela nízký turistický ruch – tedy v porovnání s ostatními řeckými ostrovy. Už proto, že na ostrově Samos je málo turistů, vyplatí se jej navštívit. Nejlepší je projezdit celý ostrov, k čemuž je nejvýhodnější a nejvhodnější půjčit si aut. Zdejší pláže jsou písečné, oblázkové nebo kombinované.

Zajímavosti:

  • Věděli jste, že hlavní město ostrova, Samos či také Vathy, se dříve také nazývalo Kato Vathy nebo též Limin Vatheos?
  • Věděli jste, že zdejšími významnými rodáky byli například například matematik Pythagoras či básník Ezop?

 

Foto: CK Blue Style / Shutterstock