Léto a doba dovolených jsou tady! Těšíme se na opalování, koupání, plavání, na kolo, na brusle. Celé léto prostě hodláme strávit venku na čerstvém vzduchu, vystaveni slunečním paprskům. Vstřebáváme vitamín D, těšíme se, až naše opálené tělo bude vypadat zdravěji, štíhleji, prostě fit.
Vliv slunce je blahodárný, na druhé straně, přemíra slunečního záření může být životu nebezpečná. Časté, dlouhé a opakované opalování, a především spálení pokožky jsou totiž jedny z hlavních rizik vzniku zhoubného nádoru kůže – melanomu. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5x a u mužů 2,8x. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 2,3x a u mužů dokonce 7,6x. Velmi rizikové je opalování v dětském věku.
Čtyři sta nemocných a léčba za 60 milionů
Například největší zaměstnanecká pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), eviduje ročně na čtyři stovky klientů, kteří se léčí s melanomem. A léčba to není levná – jen v roce 2016 za ni pojišťovna vydala 62 milionů korun. Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta se loni pohybovaly kolem 140 700 korun. Ačkoliv jde o onemocnění, které je při brzkém odhalení téměř stoprocentně léčitelé, pořád na něj v ČR umírá ročně více než 300 lidí.
Dvě cesty k řešení
Existují dva způsoby, jak se vzniku melanomu vyhnout. První – účinně se bránit nadměrnému slunečnímu záření, druhý – nezanedbávat prevenci a navštívit dermatologa jedenkrát ročně nebo kdykoliv, kdy se na kůži objeví nový podezřelý pigmentový útvar. ZP MV ČR přispívá svým klientům z fondu prevence na preventivní vyšetření kůže částkou 500 korun. „Jsme rádi, že počet těchto vyšetření se rok od roku zvyšuje, protože právě díky tomuto vyšetření se dá zhoubný melanom podchytit v časném stádiu,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková (na snímku). Podle ní požádalo loni o příspěvek více než 900 klientů ZP MV ČR, tedy téměř o 250 více než v roce 2015. ZP MV ČR tak klientům na prevenci melanomu za poslední dva roky přispěla více než 800 000 korun.
Zásady zdravého opalování
Mažte se opalovacími přípravky s vysokým ochranným faktorem alespoň 30+.
Namažte se 20 až 30 minut před sluněním a pak znovu přibližně po dvou hodinách nebo poté, co vylezete z vody.
Mažte se vždy, když se chystáte ven na slunce – tedy i jen na nákupy či běžné pochůzky po městě.
Nezapomínejte se namazat před jízdou na kole, bruslením, během či jakýmkoliv sportem provozovaným venku na slunci. Mažte se opakovaně, jednou denně to nestačí.
Opalovací krémy nakupujte vždy nové na aktuální sezónu. Ty prošlé vyhoďte, ztrácejí na účinnosti.
Používejte pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Nezapomínejte si namazat i zátylek, uši, nos, nárty apod.
Po opalování návratu ze slunce použijte přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E, které přinášejí úlevu a pomáhají při regeneraci pokožky.
Foto: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR