Víme, jak Dejdar, Leimbergerová a další herci do Specialistů přišli

Nedávná oslava startu natáčení 8. řady oblíbeného seriálu Specialisté a »kulatin« natočených epizod představitelů hlavních rolí – Martina Dejdara, Jiřího Hány, Evy Leimbergerové a Jacoba Erftemeijera – byla důvodem k tomu, aby si všichni čtyři herci zavzpomínali na své začátky v této úspěšné kriminální sérii. Překvapivě si na ně pamatují dobře, byť od jejich nástupu do Specialistů uplynulo i několik let.

Martin Dejdar se jako major Josef Strouhal poprvé objevil v epizodě Specialistů s názvem Spi sladce, v níž se řešil únos podnikatele. Nastoupil na post šéfa oddělení a od samotného počátku dal svým tehdejším podřízeným jasně najevo, že je nejen přísný, ale navíc i odtažitý velitel. Epizoda Spi sladce se premiérově vysílala 1. dubna 2019.

Svůj první natáčecí den si Martin Dejdar i po letech vybavil přesně: „Shodou okolností jsem nedávno v televizi viděl reprízu svého prvního dílu Specialistů. A pamatuji si i první scénu, kterou jsem natáčel. Bylo to tehdy se Zuzkou Kajnarovou a točili jsme v takové ošklivé špinavé boudě, kde byly i mrtvé myši. To byl můj první natáčecí den.“

A co by si Martin Dejdar přál pro majora Strouhala do budoucnosti? „Určitě je dobře, když jsou v ději i osobní linky. Já mám teď například v životě neteř, ale myslím, že by nebyla špatná ani nějaká partnerka. To by se mi, a určitě i divákům, líbilo.“

Jiří Hána (kapitán Martin Kovář) se sice stal plnoprávným členem týmu Specialistů až v díle Zlatý časy, ale poprvé se v seriálu objevil již v předchozí epizodě Oko za oko. Vzhledem k vypjaté scéně si Jiří Hána na začátky ve Specialistech vzpomíná jasně: „Na první scénu si pamatuji velmi dobře, natáčeli jsme v areálu nemocnice IKEM. Byl to díl s názvem Oko za oko a já jsem v něm zastřelil vraha Honzy Zadražila, takže jsem pomstil jeho seriálovou smrt. Hned jsem začínal střelbou, takže to byl opravdu ostrý nástup.“ Díl Oko za oko se premiérově vysílal 10. června 2019.

Dalším členem týmu se od epizody Výlet s Emou stala také Eva Leimbergerová (kapitánka Jana Šafářová). Čerstvě povýšená policistka, která do Prahy přechází z oddělení v Olomouci, sice vyhrála výběrové řízení na uprázdněné místo v týmu elitních detektivů, ale rozhodně se u majora Strouhala nesetkává s otevřenou náručí. Podezírá ji totiž z toho, že ji k postupu pomohly konexe jejího otce, známého a vlivného právníka. To je koneckonců poznat i při jejich prvním setkání po jmenování kapitánky Šafářové. Epizoda Výlet s Emou se premiérově vysílala 27. ledna 2020.

Eva Leimbergerová si na svůj první natáčecí den také dobře vzpomíná: „Pamatuji si to dobře, asi to byl tak intenzivní zážitek,“ popisuje s úsměvem. „Bylo to velmi brzy ráno a natáčela se scéna na střelnici, kde mi hned napoprvé dali do ruky zbraň a já jsem dělala, že umím střílet na terč.“

Posledním, kdo doplnil jednotku, byl Jacob Erftemeijer (kapitán Tomáš Beran). Toho si přivedl major Strouhal z armády, kde sloužil u vojenské policie. Působil například i na misi v Afghánistánu. Svou zdatnost a pevné nervy koneckonců předvedl kolegům hned při svém příchodu na oddělení, kdy dokázal zpacifikovat informátora vyhrožujícího policistům nabitou zbraní. Stalo se tak v díle Z dobré rodiny, ve kterém také vyšlo najevo, že kapitán Beran má z minulosti určité vazby na kolegyni Janu Šafářovou. Jinak je Tomáš Beran mezi detektivy specialistou na akční scény, například v epizodě Perník (vysílat se na TV Nova bude 23. května) ho čeká rvačka s kolegou Patrikem Děrgelem, který hraje bývalého příslušníka armády a kamaráda kapitána Berana.

I Jacob Erftemeijer vylovil i vzpomínku na své začátky: „Na první natáčecí den si pamatuji sice jen matně, ale vím, že jsem se hlavně musel rozkoukat a zjistit, jak vše funguje.“ Epizoda Z dobré rodiny se premiérově vysílala 3. února 2020.

Na Specialisty se můžete těšit každé pondělí ve 20.20 na TV Nova a 7 dní před televizní premiérou na Voyo.

Foto: TV Nova