Marián Čekovský: Košice jsou malá Praha!

Pozvání do televizní Show Jana Krause přijal slovenský hudebník a komik Marián Čekovský, českým divákům známý hlavně jako jeden ze zakládajících členů kapely No Name a jeden z porotců česko-slovenské pěvecké reality show.

„No Name, no problém, no svatba, to bylo naše heslo,“ dodává na adresu hudební skupiny, která se svého času v Česku těšila větší popularitě než na Slovensku. „Teď už tomu rozumím – Igorův hlas a slovenština vám asi dělají dobře. Slovenština je krásná. Proto někdy mluvím česky,“ říká se svým suchým humorem v hlase tento multižánrový umělec, jehož prý děsí to, že by se nic nedělo. „Mám panickou hrůzu z nudy,“ vysvětluje svůj široký umělecký záběr od herectví přes moderování až po hudbu a doplňuje, že doma se nenudí, protože má malé děti: „Máme kapelu, která začíná hrát už v 6.45 ráno.“

Krom dvou malých dětí, ve věku pět let a rok a půl, má také dvě dospělé dcery, jedné je dvaadvacet a druhé sedmnáct let. „Nedávno jsem uvažoval nad tím, že za starých časů, když byl Karel Gott a měl kapelu, každý musel umět dobře hrát, protože se ve studiu nedalo stříhat,“ přemítá nad dovednostmi současných a starších muzikantů poté, co Jan Kraus připomene, že Marián před časem vydal novou desku. A prozradí na něj i to, že pochází z Humenného a žije v Košicích, tedy na východě Slovenska. „Mám takovou teorii,“ bere do ruky list papíru a pouští se do názorného vysvětlování, „toto je Československo, tady jsou Košice, kde žiju,“ pokládá prst zcela vlevo, „a tady je Praha,“ ukazuje zcela vpravo a poté list papíru přeloží napůl se slovy: „Když to takhle spojím, jde to na sebe. To znamená, že Košice jsou malá Praha!“ Svého hostitele ale očividně nepřesvědčí.

„Košice jsou takové ekumenické město. Tam jsou všichni, Rusíni, Maďaři, to je nádhera. Naproti tomu Bratislava – tam vám ani nelétá letadlo z Prahy,“ zkouší znovu vyzdvihnout půvab východu s tím, že v oblastech ještě víc na východ od Košic, se mluví krásným dialektem s podobnou melodií jako má italština. Což samozřejmě divákům pro lepší představu předvede.

 

Foto: TV Prima