Poslechněte si titulní píseň Jany Kirschner k filmu Děti

Zpěvačka Jana Kirschner složila titulní skladbu k novému slovenskému filmu Děti režiséra Jara Vojtka. Film vstupí do slovenských kin letos 25. září, česká distribuční premiéra je naplánovaná na 16. října v rámci přehlídky Současný slovenský film.


Autory stejnojmenné písně jsou Jana Kirschner a její partner, britský hudebník a producent Eddie Stevens. Dvojice si našla čas a přijala nabídku ke spolupráci, nehledě na intenzivní přípravu nového alba Moruša Čierna, které vyjde 27. října.
„Když mi zavolal Mátyás Prikler, producent filmu Děti, a oslovil mě s nabídkou napsat titulní skladbu pro film Jara Vojtka, řekla jsem mu, že mám něco, co by se mohlo hodit. Překvapila mě jejich okamžitá pozitivní reakce. A skutečně, když jsem se podívala na film, věděla jsem, že jsme našli tu pravou píseň, protože to spolu dokonale funguje,“ popisuje vznik skladby Jana Kirschner.


„Píseň svou atmosférou a také textem jakoby tématicky uzavírala film. Text emočně spojuje jednotlivé povídky filmu a vytváří spolu s hudbou jakousi katarzní tečku za filmem,“ vysvětluje režisér snímku Děti Jaro Vojtek.
K písni, která ideově ladí s příběhem filmu, vznikl i videoklip, ve kterém Jana Kirschner účinkuje. Její zpěv je protkán scénami z filmu o různých podobách vztahů dětí a rodičů. „Klip vznikl velmi rychle, chtěli jsme vyzdvihnout zejména důležité momenty filmu a vyvolat v divákovi zvědavost. To se nám snad podařilo a nejen skladba, ale hlavně film budou mít úspěch. Klip se natáčel a připravoval na Slovensku, ale film je plný zajímavých lokací mimo území Slovenska a zejména »neokoukaných« hereckých osobností, které mu dodávají důvěryhodnost a uvěřitelnost jednotlivým příběhům,“ konstatuje Jana Kirschner.


Každá ze čtyř povídek filmu Děti – Syn, Maratón, Kanárek, Otec – se odehrává v jiném ročním období. Navzájem tak vytvářejí vrstevnatou mozaiku vztahů, v nichž se odrážejí naděje, zklamání a nezbytná rozhodnutí. „Je to hluboký, citlivý film, který přináší něco, co se týká každého z nás. Protože každý jsme někoho dítě. Jaro Vojtek je vnímavý a výborný vypravěč, skvělý filmař a navíc rodák z Martina. Jsem velmi šťastná, že mě Mátyás Prikler oslovil a vznikla taková spolupráce,“ nešetří chválou Jana Kirschner.

Na videoklip se můžete podívat zde:

Děti
Děti jsou univerzální téma. Každý je něčí dítě, někdo má děti vlastní, všichni o nich mluvíme a všichni se neustále pohybujeme v mantinelech, které nám nastavili naši rodiče. Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá z postav se musí vyrovnávat s tlakem často necitlivého okolí. Součinnost odlišnosti i shody jejich příběhů, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období, vytváří vrstevnatou mozaiku vztahů, ve kterých se odráží láska, naděje a nevyhnutelnost zásadních rozhodnutí. Vojtekova režie je mimořádně autentická a silná. Také výběr herců naprosto předčí cokoliv, co v posledních letech v česko-slovenské produkci vzniklo.

Režisér o filmu:
„Tématem mého filmu jsou vztahy. Ty, které jsou nám dopředu předurčené, a nemůžeme je ze dne na den ukončit. Vztah mezi rodiči a dětmi, který ovlivňuje celý náš život, mě vždy zajímal. Protože je to vztah daný, narodíme se do něho a nic jiného než ho žít, prožívat, zažívat, starat nebo nestarat se o něj nemůžeme. Zamýšlím se například nad vztahem nemocného chlapce, uzavřeného ve svém světě a jeho otce, který se mu navzdory snaze nedokáže přiblížit, anebo se snažím zachytit citlivý svět dítěte, který je surově narušen necitlivým výsměchem otčíma. Chtěl jsem hovořit o různých podobách vztahů, proto jsem zvolil čtyři příběhy, které spolu přináší jeden pocit – pocit identity. Ptám se, co nás formuje? Jak se můžeme vymanit z předurčenosti těchto vztahů a najít osobní svobodu? A jsme toho vůbec schopni?“

Děti
Originální název: Deti
Režie: Jaro Vojtek
Scénář: Marek Leščák
Hrají: Éva Bandor, János Gosztonyi, Vlado Zboroň, Roman Bubla, Martin Horváth, Richard Felix, Arnold Nagy, Pavel Zatloukal, Marie Ludvíková a další
Kamera: Tomáš Stanek ASK
Střih: Maroš Šlapeta
Hudba: Michal Nejtek, titulní píseň: Jana Kirschner
Zvuk: Dušan Kozák
Země: Slovensko, ČR
Rok výroby: 2014
Jazyk: slovensky, maďarsky, romsky
Přístupnost: od 12 let
Stopáž: 100 minut
Premiéra: 16. 10. 2014

Podívejte se na trailer k filmu Deti zde:

Foto: www.filmdeti.cz