Pan Moravanka Jan Slabák odhalil všechna tajemství svého života

Kapelník legendární Moravanky Jan Slabák sepsal s osvědčenou spisovatelskou dvojicí Miroslavem Graclíkem a Václavem Nekvapilem svoje memoáry. A že to je čtení za všechny prachy! Dvaaosmdesátiletý kapelník řekl úplně všechno! Ve výpravné knize s více než tisícovkou fotek a dokumentů nechybí ani podrobně vysvětlený rozpad Moravanky v roce 1985 a následné soudy s vyhozenými zpěváky a muzikanty. Jan Slabák se ale nevyhýbá ani svému soukromí, otevřeně hovoří o první i druhé manželce, nebo o svých dětech. Zkrátka je tu kniha, která by neměla chybět v knihovně žádného fanouška Moravanky a dechovky či lidové muziky vůbec. Pokud ještě nemáte dárek pod stromeček pro rodiče nebo prarodiče, vypravte se do knihkupectví nebo klikněte na odkaz pod tímto článkem…


Kapela Moravanka byla a je fenoménem, který pomohl zpopularizovat moravský folklór u nás i ve světě. Jen těžko bychom hledali na naší hudební scéně jiné těleso, se kterým by se na první poslech pojila radost, dobrá nálada i přátelská atmosféra soudržnosti a moravské vzájemnosti tak jako s Moravankou.

Dechová hudba Moravanka přitom rozhodně nebyla uskupení okresního formátu, složené z nadšených amatérů. Tvořili ji profesionální muzikanti, často absolventi Janáčkovy akademie múzických umění. V jejich čele pak stál kapelník Jan Slabák, který sám osmnáct let hrál ve Státní filharmonii Brno na prestižním postu prvního trumpetisty. Dokladem toho, o jak kvalitní kapelu lidové hudby šlo, je i úspěšná kariéra několika sólistů, kteří Moravankou prošli.

Výpravná kniha Pan Moravanka mapuje uměleckou i osobní cestu Jana Slabáka z malé moravské vísky Kelčany až na pomyslný vrchol, kterým bylo několikeré turné s Moravankou po USA a vydání desítek alb nejen u nás, ale i v NSR či v USA. Jeho bohatý život, včetně několika nečekaných profesních i osobních zvratů, je ilustrován více než tisícem obrázků, dobových dokumentů a fotografií ze soukromého archivu Jana Slabáka, z nichž mnohé jsou publikovány vůbec poprvé. Nechybí kompletní diskografie Moravanky ani rozhovor s druhou manželkou Jana Slabáka Ivanou, která v Moravance zpívala skoro padesát let.

 

Výpravnou knihu Pan Moravanka můžete koupit za výhodnou cenu zde:

 https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/jan-slabak-pan-moravanka-609926973

Miroslav Graclík / Václav Nekvapil

Jan Slabák – Pan Moravanka

Formát: B5 (165 x 240 mm)

Počet stran: 536

Cena knihy: 599 Kč

ISBN: 978-80-277-4040-6

 

Foto: MV knihy / Knihy Dobrovský / Václav Nekvapil