Udělejte před Vánoci dobrý skutek s Ondřejem Brzobohatým

ALS je nesmlouvavou a neléčitelnou nemocí, která postihuje svalový aparát člověka. Toto progresivní onemocnění vede k postupnému oslabení svalů, což má za následek ztrátu citu v prstech, potíže s mluvením, chůzí, a nakonec vyústí v úplné ochrnutí.

Mozek pacientů ALS zůstává činný, avšak jejich tělo se stále více uzavírá do nefunkčnosti. Nejtragičtější, je rychlost, s níž tato ničivá nemoc postupuje. Právě proto je velmi důležitá podpora pacientů a také osvěta veřejnosti, které přichází právě od spolku Alsa.

 

Více infa: https://www.zsalsa.cz/cs/zapojte-se/podporte-nas

 

 

Nový charitativní kalendář zobrazuje emotivní setkání mezi pacienty s ALS a osobností

 

Spolek Alsa, organizace věnující se péči o pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), představuje jedinečný kalendář, jehož snímky zachycují vzácná setkání mezi pacienty a významnými osobnostmi. Fotografiemi, které vyzařují nádhernou atmosféru a lidskost, se může pyšnit díky spolupráci s talentovaným fotografem Jakubem Joachimem. Charitativní kalendář už je v prodeji a výtěžek z něj pomůže financovat péči o pacienty s ALS.

„Dlouho jsme v Alse uvažovali o tom, jak na fotku dostat osobnosti spolu s pacienty a zároveň zachovat jejich přirozenost. Jsme proto moc vděční fotografovi Jakubovi Joachimovi, který se našeho přání nezalekl. Sám přišel s nápady a možnostmi, jak vytvořit ty nejkrásnější fotografie, ze kterých čiší i přes těžkou a nevyléčitelnou diagnózu nádherná atmosféra,“ říká o focení kalendáře ředitelka spolku Alsa Mgr. Eva Bezuchová.

Kalendář vznikl během charitativní akce Prague City Swim, kde se každoročně schází profesionální i amatérští plavci, aby podpořili pacienty postižené ALS. Kromě plavců se akce účastní také známé osobnosti a samotní pacienti. Fotografie zaznamenávají autentické okamžiky, kdy se pacienti setkávají s osobnostmi, navazují kontakty, vyměňují si příběhy a také se společně zasmějí.

Jedním z nejsrdečnějších setkání bylo mezi Ondřejem Brzobohatým a pacientkou Járou Miljovic. Jarka měla obavy, že kvůli své nemoci nebude Ondřej schopen porozumět, protože už má problémy s artikulací. Ondřej však prokázal vynikající porozumění a s humorem poznamenal, že artikuluje lépe než někteří z jeho hereckých kolegů. Nádherné setkání je patrné z dalších fotek, kdy se Dana Morávková, Daniela Peštová, Stanislav Majer nebo David Kraus s maminkou, se snaží navodit příjemnou atmosféru a společně si okamžiky užít. Je patrné, že jakékoli chvíle, které navodí pacientům tyto pocity, jsou potřebné a záslužné. Fotografie totiž podtrhují, jak významné je pro nemocné udržovat kontakt s okolním světem, a jakou radost jim přináší každé milé slovo. Pacienti s ALS se postupně oddělují od běžného života, když dokonce i oblékání představuje pro ně výzvu. Proto je péče o jejich duševní zdraví tak nezbytná, aby si udrželi motivaci k boji. Setkání s významnou osobností představuje pro nemocné neocenitelný zážitek, na který se těší dlouho dopředu a jeho vzpomínka vydrží dlouho poté.

Pacienti s ALS postupně ztrácí kontakt s okolním světem, protože i oblékání je pro ně náročné. O to důležitější je péče o jejich duševní zdraví, aby neztratili motivaci bojovat. Setkání se známou osobností je pro nemocné ohromným zážitkem, na který se těší dlouho dopředu a dlouho poté na ten moment vzpomínají.

 

Kalendář zakoupíte https://eshop.zsalsa.cz/

 

Foto: Jakub Joachim

 

Výroba kalendáře: CEWE Color a.s.