Michal Janotka má dnes 38 let. Oslaví narozeniny sám?

Brněnský reportér a moderátor Krimi zpráv Michal Janotka má za sebou těžký rok. A to jak po pracovní stránce, kdy se podílel na startu zpravodajského kanálu CNN Prima NEWS i náročném informování o pandemii, tak i osobní. Michal zažil těžký rozchod, ze kterého se postupně dostával. A příliš si neužije ani narozeniny, které připadly na druhý den takzvaného lockdownu.

„Narozeniny určitě ještě slavím, zatím,“ směje se Michal Janotka. „Každoročně jsem je slavil v rodinném kruhu, s těmi nejbližšími a následně i s některými kolegy z práce. Zašli jsme na večeři, dali si přípitek, sfoukl jsem svíčky na dortu a dostal dárky, taková ta klasika. To letos bohužel nepůjde,“ říká Michal, který se s pandemií potýká každý den i při natáčení reportáží s kriminální tematikou, na kterou je odborník.

„Letos je to něco absolutně jiného, nového. Něco, co ještě nikdo z nás v takové míře v podstatě nikdy nezažil. S rodiči se teď raději nevidíme, snažím se, aby byli v kontaktu s co možná nejméně lidmi. Jejich zdraví je pro mě to nejdůležitější. Restaurace a bary jsou zavřené, takže žádná velká oslava letos určitě nebude. Na druhou stranu ale můžu prozradit, že taková menší, soukromá, bude doma, a to ve dvou,“ usmívá se Michal Janotka. S kým bude slavit, to ale se šibalským úsměvem prozradit nechtěl.

V tak těžké době, jakou všichni aktuálně prožíváme, je třeba si zlepšovat náladu. Michalovi pomáhá sport, o čemž vypovídá jeho vypracovaná svalnatá postava. „Já si čistím hlavu a zlepšuji náladu sportem. Nedávno jsem se fotil, jak cvičím. Chtěl jsem tím všechny motivovat, že se to dá zvládnout klidně i doma. Baví mě to, a to jak v Praze, tak i v Brně. Navíc se snažím každý den ráno chodit běhat 10 kilometrů na školní hřiště, které mám v Brně v podstatě za domem,“ popisuje Michal Janotka.

„Je to teď všechno náročnější. Krimi zprávy, které se vysílají každý všední den, se prostě musí naplnit, koronavirus nekoronavirus. Ale myslím si, že je určitě důležité si udělat čas i pro sebe. Tělo, mysl i naše imunita nám poděkují.“

Kvůli koronaviru se dost změnil i Michalův pracovní režim. „Jako moderátor jsem v týmu A, kolegové moderátoři Vašek a Ondra v týmu B. Střídáme se po týdnech. Oba týmy, včetně dalších rozdělených reportérů, se za žádnou cenu nesmějí potkat. Riskovali bychom totiž chod nejen celé Krimi redakce. Náročné to je, ale stěžovat si nemůžeme, musíme to prostě zvládnout.“

 

Michal zůstává stále optimistou. Uvědomuje si ale, že současná situace je výjimečná. „Snažím se být určitě optimista, nicméně si uvědomuji, že situace rozhodně není lehká a v řádu týdnů to nebude lepší, možná bohužel právě naopak. Obrovský respekt, uznání a velký dík mají všichni v první linii, lékaři, sestřičky, ošetřovatelé, policisté, hasiči, záchranáři, ale i prodavačky a další, je jich opravdu hodně. Světlo na konci tunelu určitě vidím a doufám, že příští jaro se už jakž takž vrátíme do normálu. Do té doby nás ale ještě čeká těžká cesta a všichni teď prostě musíme zatnout zuby a vydržet,“ uzavírá Michal Janotka.

 

Foto: TV Prima